9.-10.3.2024, Ilmajoella
Tulokset:
Tytöt:
40 kg: 1) Helle Vallin VaaTo, 2) Fiina Ylä-Mäihäniemi PRDTRS, 3) Emilia Miettinen LapinV, 4) Noomi Wahlroos VaaTo, 5) Alba Czerniawska JPI ja Heli Luiro LapinV
43 kg: 1) Venla Vienola JyPÄ, 2) Ella Sihvonen HPM
46 kg: 1) Laura Talvensaari HPM, 2) Alexandra Koivisto ToPS, 3) Pinja Vienola JyPÄ, 4) Emma Saastamoinen KKV, 5) Jessica Talonpoika LrTU
49 kg: 1) Josefiina Tuominen LaihLu, 2) Kerttu Uschanoff TaPS, 3) Vilja Vallin VaaTo, 4) Alma Väljä SPM, 5) Lotta Ojanperä NJ
53 kg: 1) Oona Pekkarinen VaaTo, 2) Rita Rantonen HWJ, 3) Sofia Raattama ToPS, 4) Anna Hietaniemi NJ, 5) Alicia Pekkala ToPS ja Maija Lehto Pyry
57 kg: 1) Ella Forsell KoKi, 2) Juulia Holappa VaaTo, 3) Blanca Czerniawska JPI, 4) Pihla Junttila LapinV, 5) Saara Valkama LaihLu
61 kg: 1) Lotte Lahtinen VaaTo, 2) Erika Purmonen HPM, 3) Eevi Salonen TWM, 4) Lykke Lahtinen VaaTo, 5) Eerika Liukko RV
65 kg: 1) Mea Purmonen HPM
69 kg: 1) Selma Pihlaja HPM, 2) Milja Juuso ToPS, 3) Sofia Kytöharju YKV
73 kg: 1) Aamu Rintamäki YKV, 2) Aino Kuitunen HPM, 3) Yulia Abramson HPM, 4) Vilja Laaksonen VaaTo, 5) Vilma Hankkila JPI
Kreikkalais-roomalainen paini:
45 kg: 1) Ivan Ivanov HPM, 2) Jonathan Hägglund KoKi, 3) Artturi Kohtala IK, 4) Jare Granat TaPS, 5) Elias Vesterholm VVV ja Maximus Purmonen HPM
48 kg: 1) Väinö Poutanen PPM, 2) Viljami Törmänen KoKi, 3) Veeti Katajamäki IK, 4) Theo Mykkänen Haka, 5) Onni Mutanen PopI ja Urho Västi IK
51 kg: 1) Sultan Kushtov Haka, 2) Roel Luostarinen JäVo, 3) Ekku Tarkkio Koovee, 4) Juho Takala IK
55 kg: 1) Saifullah Tebojev LrTU, 2) Ukko Korhonen MuRi, 3) Matvei Vaisman JVK, 4) Tahir Albayrak VaSa, 5) Viljami Laakso KPM
60 kg: 1) Matias Arpiainen YTK, 2) Otto Huuhtanen VuVe, 3) Tommi Juupaluoma IK, 4) Aron Ollila VVV, 5) Akseli Schmitt MuVo ja Ramin Yousefi HWJ
65 kg: 1) Otto Pääkkönen LaLu, 2) Onni Silvennoinen HWJ, 3) Matias Onnenlehto LaihLu, 4) Leevi Laine YTK, 5) Erkki Heino RV ja Oskari Lusenius TWM
71 kg: 1) Matias Maijala KI, 2) Ukko Riehunkangas HeTa, 3) Otso Yli-Hannuksela IK, 4) Artur Broyan HWJ, 5) Matfei Kugappi YTK ja Mihkel Mering KKV
80 kg: 1) Sebastian Åbrant VVV, 2) Arne Söderlund VVV, 3) Sami Kantoluoto MuRi, 4) Viljami Wallden JäVo, 5) Artur Kettunen KirkU ja Onni Myllymäki MuurY
92 kg: 1) Joona Junnila HPM, 2) Daniel Liedes MuRi, 3) Rudi Stolt Haka
110 kg: 1) Alexander Saramäki Koovee, 2) Aatu Jaakkonen IK
Sunnuntaina 10.3. Ilmajoella painitaan U17 vapaapainin SM-kilpailut
Seurojen lyhenteet:
Suomen Painiliitto on 118-vuotias Suomen painin kattojärjestö. United World Wrestling (UWW) on painin kv. kattojärjestö, johon kuuluu lähes 200 maata.
Yhteystiedot:
Suomen Painiliitto ry
Valimotie 10, 00380 HELSINKI
© Koodiviidakko Oy - Y-tunnus 1939962-1