Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Urheilu » Maastohiihdon nuorten MM- ja PM-valinnat on tehty

Maastohiihto

Maastohiihdon nuorten MM- ja PM-valinnat on tehty

Tiedote.
Julkaistu: 08.02.2016 klo 20:48
Julkaisija: Maastohiihto

Hiihtoliiton maastohiihdon johtoryhmä on hyväksynyt valmentajien esitykset nuorten MM- ja PM-kilpailuihin valituista urheilijoista. Valintakriteereistä voi lukea lisää Hiihtoliiton sivuilta.

Nuorten MM-kilpailut 22.-28.2.2016 Rasnov, Romania

Naiset 20: Sprintti V, 5 km P, Yhdistelmähiihto (skiathlon), Viesti
Anni Alakoski Reisjärven Pilke
Julia Häger IF Minken
Johanna Matintalo Pöytyän Urheilijat
Vilma Nissinen Vuokatti Ski Team Kainuu
Eveliina Piippo IF Åsarna
Vara: Senni Vuolle Seinäjoen Hiihtoseura

Miehet 20: Sprintti V, 10 km P, Yhdistelmähiihto (skiathlon), Viesti
Lauri Gummerus Nivalan Urheilijat
Juuso Haarala Gamlakarleby IF
Karri Hakala Ylistaron Kilpa-Veljet
Lauri Lepistö Kouvolan Hiihtoseura
Aleksi Parttimaa Raision Kuula
Turo Sipilä Keravan Urheilijat
Verneri Suhonen Hollolan Urheilijat -46
Markus Vuorela Jämin Jänne

Naiset 23: Sprintti V, 10km P, yhdistelmähiihto (skiathlon)
Katri Lylynperä Vuokatti Ski Team Kainuu
Krista Niiranen Liperin Hiihtoseura
Leena Nurmi Lempäälän Kisa
Vara: Andrea Julin IF Minken ja Katariina Lonka Vehkalahden Veikot

Miehet 23: Kisamatkat; Sprintti V, 15km P, Yhdistelmähiihto (skiathlon)
Ville Ahonen Imatran Hiihtäjät
Joni Mäki Pyhäjärven Pohti
Antti Ojansivu Jämin Jänne
Lauri Vuorinen Kouvolan Hiihtoseura
Vara: Joonas Sarkkinen Ounasvaaran Hiihtoseura, Valtteri Vinkanharju Vantaan Hiihtoseura

Valmentajat ja tiedustelut:
20-vuotiaat: Jussi Piirainen 050 367 2992
U23: Ville Oksanen 040 773 6782

 

Nuorten 18-vuotiaiden Pohjoismaiden mestaruuskilpailut 26.-28.2.2016, Otepää, Viro

Tytöt: Sprintti V, 5 km P, viesti
Josefiina Böök Karihaaran Visa
Sonja Eskelinen Vantaan Hiihtoseura
Rebecca Immonen Nastolan Naseva
Anita Korva Kainuun Hiihtoseura
Emmi Lämsä Alatornion Pirkat
Emelie Svenlin IF Åsarna
Vara1: Sanni Pihl Vehkalahden Veikot
Vara2: Roosa Niemi Jämin Jänne

Pojat: Sprintti V, 10 km P, viesti
Miro Karppanen Kiteen Urheilijat
Lauri Mannila Saloisten Reipas
Juha Nurmi Kuusamon Erä-Veikot
Verneri Poikonen, Äänekosken Huima
Robin Sundsten IF Femman
Lassi Vuorinen Raision Kuula
Vara1: Santeri Pirneskoski Karihaaran Visa
Vara2: Remi Lindholm One Way Pro Team

Valmentajat ja tiedustelut:
Pia Pekonen 040 702 0666 ja Jussi Simula 044 371 6364

 

Seuraa joukkuetta eri kanavissa
Facebook
Instagram @juniorxcteamfin 
#juniorxcteamfin #st1ryhmä

Videoita LUMISPORT TV (YouTube) 

Kommentteja ja lyhyitä haastatteluja Soundcloudissa

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs