Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Vapaa-aika » Niiranen ja Mäki 23-vuotiaiden mestarit Valkeakoskella

Maastohiihto

Niiranen ja Mäki 23-vuotiaiden mestarit Valkeakoskella

Tiedote.
Julkaistu: 19.03.2016 klo 15:45
Julkaisija: Maastohiihto

Kauden viimeisissä nuorten SM-hiihdoissa Valkeakoskella jaettiin avauspäivänä vapaan matkoilla kahdeksan sarjan mestaruudet. Vanhimpien, alle 23-vuotiaiden, sarjoissa mestaruudet veivät Liperin Hiihtoseuran Krista Niiranen ja Pyhäjärven Pohtia edustava Joni Mäki.

”Hiihto tuntui ihan mukavalta ja suksikin toimi hyvin”, oikeustieteitä Lapin yliopistossa opiskeleva Niiranen sanoo.

Päivän ylivoimaisin naisten mestari oli 17-vuotiaiden vitosella kultaa hiihtänyt Kainuun Hiihtoseuran Anita Korva. Korva otti ykköstilan 30,5 sekunnin erolla. Muut voittajat Niirasen ja Korvan lisäksi olivat Vuokatti Ski Team Kainuun Vilma Nissinen sekä IF Åsarnan Eveliina Piippo.

”Oli kyllä minulle sopiva rata, sopivan pitkät nousut ja tasaista paljon, joutui tekemään töitä”, Nissinen summaili.  

Miesten ylivoimaisin mestari oli Mäki, joka jätti vapaan kympillä Jämin Jänteen Antti Ojansivun 34,1 sekunnin päähän.

”Itselläni oli hyvä päivä, ja uskoin, että hyvänä päivänä pystyn tekemään eroa”, Mäki myhäili.

Miesten muut mestarit olivat Raision Kuulan Aleksi Parttimaa 20-vuotiaissa, IF Minkenin Robin Sundsten 17-vuotiaissa ja Rautavaaran Raikua edustava Juuso Tossavainen 18-vuotiaissa.

”Hyvä meininki, kauden paras vapaan hiihto sattui tänne. On ollut säären kanssa ongelmaa, nyt ei ottanut sääriin yhtään. Jaksoin iskeä koko matkan, ei tullut minkäänlaista notkahdusta missään kohtaa”, Parttimaa sanoi-

Sunnuntaina Valkeakoskella hiihdetään perinteisellä.

Tulokset:  
http://www.hakahiihto.com/tulokset/vapaan_lopputulokset.htm
(lehdistömuotoiset tulokset: http://www.hakahiihto.com/tulokset/Vapaa_stt.txt )

Kuvatunnelmia Facebookissa: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.989970241094937.1073741827.210414245717211&type=3

Kommentteja Soundcloudissa:
N23 Krista Niiranen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/krista-niiranen-n23-nuorten-sm-valkeakoski
N23 Leena Nurmi:  https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/leena-nurmi-n23-nuorten-sm-valkeakoski
N23 Katri Lylynperä: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/katri-lylynpera-n23-nuorten-sm-valkeakoski
N20 Vilma Nissinen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/vilma-nissinen-n20-nuorten-sm-valkeakoski
M23 Joni Mäki: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/joni-maki-u23-nuorten-sm-valkeakoski
M23 Antti Ojansivu: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/antti-ojansivu-u23-nuorten-sm-valkeakoski
M23 Joonas Sarkkinen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/joonas-sarkkinen-u23-nuorten-sm-valkeakoski
M20 Aleksi Parttmaa: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/aleksi-parttimaa-u23-nuorten-sm-valkeakoski M20 Lauri Lepistö: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/lauri-lepisto-u23-nuorten-sm-valkeakoski
M18 Juuso Tossavainen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/juuso-tossavainen-u18-nuorten-sm-valkeakoski
M17 Robin Sundsten: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/robin-sundsten-m17-nuorten-sm-valkeakoski

N18-sarjassa tulokset muuttuivat virallisissa tarkistuksissa pronssimitalistin osalta (alun perin kolmantena olleen Roosa Niemen sijoitus muuttui tulosten tarkistuksessa seitsemänneksi, Emmi Lämsä nousi kolmanneksi)
TD Jukka Lehtisen kommentti: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/td-jukka-lehtinen

Kuvissa 23-vuotiaiden mestari Joni Mäki ja naisten kärkikolmikko Niiranen, Lylynperä, Nurmi

Liitetiedostot

Seuraa joukkueita eri kanavissa
Maastohiihto #xcteamfin
Mäkihyppy #sjteamfinland
Yhdistetty #ncteamfinland

Videoita LUMISPORT TV (YouTube) 

Kommentteja ja lyhyitä haastatteluja Soundcloudissa

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs