Vuosi 2019 sisältää tärkeitä kilpailuja voimistelijoille.
Sen lisäksi, että vuosi 2019 tuo mukanaan Tokion olympialaisten karsinnat suomalaisille voimistelijoille, huipentuu monen kilpavoimistelijan vuosi Turussa Voimistelun kaikkien lajien yhteisiin SM-kilpailuihin 24.-26.5.2019.
Aikuisilla harrastevoimistelijoilla vuoden kohokohta on Itävallan Dornbirnissä järjestettävä kansainvälinen Gymnaestrada 2019 tapahtuma. Vastaava tapahtuma järjestettiin Helsingissä 2015 ja heinäkuussa 2019 Itävaltaan suuntaa parituhatta suomalaista esiintymään.
Naisten ja miesten telinevoimistelu
21. – 24.2.2019 Maailmancup Melbourne, Australia: Heikki Saarenketo (Jyväskylän Voimistelijat ’79)
Naisten ja miesten telinevoimistelu
14. – 17.3.2019 Maailmancup Baku, Azerbaidžan
20. – 23.3.2019 Maailmancup Doha, Qatar
Joukkuevoimistelu
7. – 10.3.2019 maailmancup Sofia, Bulgaria
Kilpa-aerobic
29. – 31.3.2019 maailmancup Cantanhede, Portugali: Yksilöt Erika Rautiainen (TuUL) ja Maija Keurulainen (Vantaan Voimisteluseura), trio Rautiainen, Fanny Samppa, Linn Agha (TuUL) sekä toinen trio Camilla Bergström, Saija Mokkila ja Iida Happo (Keravan Voimistelijat)
Joukkuevoimistelu
1. – 4.4.2019 Maailmancup Singapore
Rytminen voimistelu
5. – 7.4.2019 Maailmancup Pesaro, Italia: naisten maajoukkue, sekä yksilöt Rebecca Gergalo (Olarin Voimistelijat) ja (toinen yksilö vielä nimeämättä)
12. – 14.4.2019 Maailmancup Sofia, Bulgaria: naisten maajoukkue, sekä yksilöt Jouki Tikkanen (Rekolan Raikas) ja Rebecca Gergalo (Olarin Voimistelijat)
19. – 21.4.2019 Maailmancup Tashkent, Uzbekistan
26. – 28.4.2019 Maailmancup Baku, Azerbaidžan: naisten maajoukkue, sekä yksilöt Jouki Tikkanen (Rekolan Raikas) ja Rebecca Gergalo (Olarin Voimistelijat)
Miesten ja naisten telinevoimistelu
10. – 14.4.2019 EM-kilpailut Szczecin, Puola
24. – 26.5.2019 Voimistelun kaikkien lajien yhteiset SM-kilpailut, Turku
Joukkuevoimistelu
16. – 19.5.2019 MM-kilpailut Cartagena, Espanja (karsintakilpailu Suomessa 28.4. Hyvinkää)
Rytminen voimistelu
16. – 19.5.2019 EM-kilpailut Baku, Azerbaidžan: nuorten maajoukkue, kaksi naisten yksilöä
Kilpa-aerobic
23. - 25.5.2019 Kilpa-aerobic EM-kilpailut Baku, Azerbaijan
7. – 9.6.2019 Voimistelupäivät, Espoo
7. – 13.7.2019 World Gymnaestrada Dornbirn, Itävalta
Rytminen voimistelu
16. – 18.8.2019 World Challenge Cup Minsk, Valko-Venäjä: naisten maajoukkue ja kaksi yksilöä
23. – 25.8.2019 World Challenge Cup Cluj Napoca, Romania: 1-2 yksilöä
30.8. – 1.9.2019 World Challenge Cup Kazan, Venäjä: naisten maajoukkue ja kaksi yksilöä
Rytminen voimistelu
16. – 22.9.2019 MM-kilpailut Baku, Azerbaidžan – rytmisen voimistelun olympiakarsinta
Naisten ja miesten telinevoimistelu
4. – 13.10.2019 MM-kilpailut Stuttgart, Saksa – telinevoimistelun olympiakarsinta
Joukkuevoimistelu
17. – 20.10.2019 Maailmancup Ateena, Kreikka
TeamGym
9.11.2019 PM-kilpailut Drammen, Norja
Naisten ja miesten telinevoimistelu
21. – 24.11.2019 Maailmancup Cottbus, Saksa
Joukkuevoimistelu
21. – 24.11.2019 Maailmacup finaalit Budapest, Unkari
Suomen Voimisteluliitto on yksi Suomen suurimmista lajiliitoista, ja suurin aikuisten ja tyttöjen liikuttaja. Suomessa järjestetään kilpailutoimintaa yhdeksässä eri voimistelulajissa: akrobatiavoimistelussa, joukkuevoimistelussa, kilpa-aerobicissa, miesten telinevoimistelussa, naisten telinevoimistelussa, rytmisessä voimistelussa, tanssillisessa voimistelussa, TeamGymissä sekä trampoliinivoimistelussa. Jäsenseuroissa järjestetään toimintaa harrasteliikunnasta huippuvoimisteluun.
Seuraa voimistelua sosiaalisessa mediassa #voimistelu
© Koodiviidakko Oy - Y-tunnus 1939962-1