Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Urheilu » Suomalaisnaisten vahvat perinteisen kisat saivat jatkoa Lenzerheidessa

Maastohiihto

Suomalaisnaisten vahvat perinteisen kisat saivat jatkoa Lenzerheidessa

Tiedote.
Julkaistu: 02.01.2016 klo 18:32
Julkaisija: Maastohiihto

Neljä suomalaisnaista ylsi kymmenen joukkoon, kun Tour de Ski jatkui 15 kilometrin perinteisen kilpailulla Sveitsin Lenzerheidessa. Nelikosta parhaana oli tällä kertaa Anne Kyllönen, joka sai maaliin tultuaan tuulettaa iloisena neljättä sijaansa. Kerttu Niskanen oli viides, Laura Mononen sivusi uransa parasta maailmancup-hiihtoaan oltuaan seitsemäs ja Krista Pärmäkoski kymmenes. Kilpailun voitti Norjan Therese Johaug.

”Tosi hyvältä tuntui! Oli varmaan urani eka kisa, jossa pystyin lähteä luukuttamaan tosissaan keulavauhtia jos Johaug lasketaan pois. Alusta asti ehjä 15kilometriä. Hyvin jaksoin loppuun asti, vaikka puolessa välissä oli sellainen tunne, että huhhuh, näinköhän jaksan loppuun asti”, Kyllönen sanoi.

Susanna Saapunki oli 50:s. Tour de Skin kokonaistilanteessa Kyllönen on parhaana suomalaisena viidentenä. Eroa kärkeen nousseeseen Johaugiin on 2.17,8. Niskanen on viidentenä, Pärmäkoski 10:ntenä ja Mononen 12:ntena.

Miesten kilpailussa Matti Heikkinen oli parhaana suomalaisena 20:s. Heikkinen on myös Tour de Skillä parhaiten sijoittuneena suomalaishiihtäjänä, sillä hän on kahden osakilpailun jälkeen 26:ntena.

”Kaikki ohituspaikat piti hyödyntää mitä käytettävissä oli. Kun porukka alkoi väsyä, oli sijoja helpompi poimia. Hiihto oli tänään sellaista tasaisen raskasta painimista, joka ikisellä potkulla ja työnnöllä piti keskittyä siihen, että mennään eteenpäin. Kisoja pitää saada ja työmoraali pitää pitää korkealla”, Heikkinen sanoi katsettaan jo eteenpäin suunnaten.

Lenzerheidessa kilpaillaan sunnuntaina takaa-ajot vapaalla, naiset hiihtävät vitosen ja miehet kympin.

Urhelijoiden kommentteja Soundcloudissa:

Anne Kyllönen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/anne-kyllonen-lenzerheide-15km

Kerttu Niskanen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/kerttu-niskanen-lenzerheide-15km

Laura Mononen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/laura-mononen-lenzerheide-15km

Krista Pärmäkoski: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/krista-parmakoski-lenzerheide-15km

Susanna Saapunki: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/susanna-saapunki-lenzerheide-15km

Ristomatti Hakola: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/ristomatti-hakola-lenzerheide-30km

Matti Heikkinen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/matti-heikkinen-lenzerheide-30km

Iivo Niskanen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/iivo-niskanen-lenzerheide-30km

Sami Jauhojärvi: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/sami-jauhojarvi-lenzerheide-30km

Ville Nousiainen: https://soundcloud.com/hiihtoliitto-1/ville-nousiainen-lenzerheide-30km

Tulokset:
Naiset: http://medias2.fis-ski.com/pdf/2016/CC/2229/2016CC2229RL.pdf
Miehet: http://medias2.fis-ski.com/pdf/2016/CC/2230/2016CC2230RL.pdf

Tour de Skin tilanne 2/8 etapin jälkeen:
Naiset: http://medias2.fis-ski.com/pdf/2016/CC/2229/2016CC2229TDS.pdf
Miehet: http://medias2.fis-ski.com/pdf/2016/CC/2230/2016CC2230TDS.pdf

 

www.hiihtoliitto.fi

Seuraa joukkueita eri kanavissa
Maastohiihto #xcteamfin
Mäkihyppy #sjteamfinland
Yhdistetty #ncteamfinland

Kommentteja ja lyhyitä haastatteluja Soundcloudissa 

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs