Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Urheilu ja vapaa-aika » Reserviläisliiton joulutulet syttyvät torstaina

Reserviläisliitto tiedottaa

Reserviläisliiton joulutulet syttyvät torstaina

Tiedote.
Julkaistu: 11.12.2010 klo 17:05
Julkaisija: Reserviläisliitto tiedottaa

Reserviläisliiton joulutulet syttyvät torstaina

Reserviläisliiton joulutulet palavat maamme eri paikkakunnilla ensi torstaina. Liiton perinteiseen Joulutulet-tapahtumaan osallistuu vuosittain tuhansia liiton jäseniä perheineen. Tänä vuonna tapahtuma järjestetään 43 paikkakunnalla.

Joulutulet on Reserviläisliiton laajin hengellisen toiminnan tapahtuma. Sen järjestää vuositasolla viitisenkymmentä liiton paikallisyhdistystä. Tarkoituksena on koota reserviläisperheitä sekä lähiseudun asukkaita hiljentymään luonnon keskelle joulun odotukseen.

Joulutulet-tapahtumien sisältö vaihtelee paikkakunnittain. Yleensä ohjelmaan kuuluu ainakin tervetulotoivotus, glögi- ja makkaratarjoilu sekä joululaulu ja -evankeliumi. Tilaisuudet ovat yleensä avoimia kaikille halukkaille.

Reserviläisliiton joulutulet järjestetään tänä vuonna seuraavilla paikkakunnilla:

Etelä-Pohjanmaa

  • Ilmajoki 9.12,2010, Nuijamiesten muistomerkki, lisätietoja Juha Lähdesmäki, 040 510 4968
  • Seinäjoki 19.12.2010, Jouppilanvuorentie 65, lisätietoja Heikki Koivisto, 050 324 4549, heikki.koivisto@nic.fi

Etelä-Häme

  1. Toijala 10.12.2010, Nahkialan järven suihkulähde, lisätietoja Jarmo Ahonen, 040 577 4645, jarmo.ahonen@pp1.inet.fi
  2. Forssa 16.12.2010, Kaikulanmaja, lisätietoja Jukka Vuorentausta, 0500 901 970, jukka.vuorentausta@pp.surffi.net
  3. Loppi 24.12.2010, Lopen sankarihautausmaa, lisätietoja Harri Hatakka, 050 326 1218, harri.hatakka@op.fi

Kainuu    

  1. Sotkamo 6.12.2010, Sotkamon hautausmaa, lisätietoja Kalevi Valtanen, 044 508 6989, kalevi.valtanen@suomi24.fi

Keski-Suomi    

  1. Viitasaari, 16.12.2010, Haapasaarentie 11, lisätietoja Kauko Ikäheimonen, 040 582 4167, ukkokammi@pp.sonera.net

Kymenlaakso    

  1. Iitti 14.12.2010, Marjokankaan laavu, lisätietoja Vesa-Matti Virtanen, 0400 791 462, vesa-matti.virtanen@kolumbus.fi
  2. Kuusankoski 16.12.2010, Kuusankoskitalo, lisätietoja Jarmo Ruippo, 044 270 9736, jarmo.ruippo24@pp.inet.fi
  3. Sippola 19.12.2010, Haukkavuoren hiihtomaja, lisätietoja Jari Suni, 040 530 8088, kymresmail@gmail.com

Lappi    

  1. Tornio 16.12.2010, Antinsaaren leirikeskus, lisätietoja Antti Kaarlela, 0400 667 706, anttikk@gmail.com
  2. Rovaniemi 19.12.2010, Toramon Reserviläistalo, lisätietoja Pasi Ruokanen, 0400 488 827, pasi.ruokanen@luukku.com
  3. Keminmaa 21.12,2010, Kivalon Jääkärikämppä, lisätietoja Jorma Jylänki, 0400 702 566, jorma.jylanki@pp.inet.fi

Pirkanmaa    

  1. Mouhijärvi 9.12.2010, Rudolfin keidas, lisätietoja 040 518 8029, jari.jannetyinen@kopteri.net
  2. Kangasala 10.12.2010, Liuksialan kappeli, lisätietoja Jorma Laakso 040 586 5200, jotelaakso@gmail.com
  3. Vesilahti 10.12.2010, Plakkarin  kopta, lisätietoja Kalevi  Jalonen, 0400 404 632, kalevi.jalonen@elisanet.fi
  4. Pirkkala, 17.12.2010, Uudenkirkon mäki, lisätietoja Pertti Luoma, 040 717 9306, pirkkalanreservilaiset@gmail.com
  5. Pälkäne 18.12.2010, Syrjänharju, lisätietoja Hannu Liesilä, 0400 719 773, hannu.liesila@pp.inet.fi
  6. Nokia, 20.12.2010, Vihnuksen uimaranta, lisätietoja Rami Kuhanen, 050 317 0485, rami.kuhanen@kolumbus.fi
  7. Orivesi 22.12.2010, Paltanmäen museoalue, lisätietoja Jarmo Vartiainen, 040 748 1887, kari.tahtinen@kolumbus.fi
  8. Hämeenkyrö  23. ja 24.12.2010, Hämeenkyrön kirkko ja sankarihautausmaa, lisätietoja Ari Lehtonen, 050 570 2461, arijuhani.lehtonen@kolumbus.fi
  9. Juupajoki, 6.1.2011, Korkeakosken pikkukirkko, lisätietoja Jukka Tuomaala, 0400 239 020, jukka.tuomaala@kolumbus.fi

Pohjois-Karjala    

  1. Kitee 9.12.2010, Hutsin kesäteatteri, lisätietoja Mika Matikainen, 040 776 5583, mika.matikainen@pp1.inet.fi
  2. Outokumpu 10.12.2010, Erä- ja luontokeskus, lisätietoja Erkki Räsänen, 050 581 1338, erkki.rasanen@telemail.fi
  3. Joensuu 16.12.2010, Marjalan bunkkerimuseo, lisätietoja Ilkka Savolahti, 050 538 0085, ilkka.savolahti@luukku.com
  4. Pyhäselkä, 16.12.2010, Pyhäseläntie 2, lisätietoja Harri Nupponen, 050 345 5534, harri.nupponen@telemail.fi
  5. Tohmajärvi-Värtsilä, 17.12.2010, Kemien kylä, lisätietoja Tapani Timoskainen, 0400 347 138, tapani.timoskainen@suomi24.fi

Pohjois-Pohjanmaa    

  • Yli-ii 3.12.2010, Saarikosken jahtimiestenmaja, lisätietoja Timo Heinonen, 040 724 4348, timo.heinonen@yli-ii.fi
  • Oulainen, 19.12.2010, Riistanhoitoyhdistyksen laavu, lisätietoja Hellman Esa, 044 779 7711, esa.hellman@op.fi

Pohjois-Savo

  1. Karttula 4.12.2010, Pörönmäen näkötorni , lisätietoja Jari Hynninen, 044 220 3410, ruutiukot@gmail.com
  2. Suonenjoki, 14.12.2010, Onkilammen vapaa-ajan keskus, lisätietoja Jouko Järvi, 050 350 8916, jokkej_@hotmail.com
  3. Leppävirta 15.12.2010, Leirikeskus Harjula, lisätietoja Jouko Niskanen 0400 222 975, jouko.niskanen@pp3.inet.fi

Päijät-Häme

  1. Heinola 09.12,2010, VPK-talo, lisätietoja Olavi Seppälä, 044 273 1990, olavi.seppala@phnet.fiNastola 8.12.2010, Reserviläisten kota, lisätietoja Pekka Ylöstalo 044 549 8223, pekka.ylostalo@phnet.fi
  2. Lahti, 14.12.2010, Ämmälä, lisätietoja Kalevi Väisänen, 040 594 0164, kalevi.vaisanen@gmail.com

Pääkaupunkiseutu    

  1. Vantaa 8.12.2010, Kuusjärven ulkoilualue, lisätietoja Petri Minkkinen, 050 553 1910, petri.minkkinen@vantaanreservilaiset.fi

Suur-Savo

  1. Mikkeli 11.12.2010, Vanha Kasarmialue, lisätietoja Eero Kontinen, 0500 154 877, eero.kontinen@karikonautotalo.fi
    Juva 16.12.2010, Sampolan laavu, lisätietoja Markku Partamies, 040 5841 880, markku.partamies@pp.inet.fi

Uusimaa    

  1. Porvoo, 11.12.2010, Kerkkoon ulkoilumaja, lisätietoja Hannu Laurila, 0400 840 111, kari.juvonen@saunalahti.fi
  2. Lohja 16.12.2010, Hiidensalmen mökki, lisätietoja Mikko J. Prusi, 0500 480 016, mikko.prusi@lohja.fi

Varsinais-Suomi    

  1. Naantali 9.12.2010, Naantalin kirkkopuisto, lisätietoja John Aaltonen, 050 327 9774, john.aaltonen@kolumbus.fi
  2. Loimaa 10.12.2010, Niinijoen kylä, lisätietoja Marko Silvander, 040 583 9349, marko.silvander@domus.fi
  3. Salo 24. ja 25.12.2010, Salo Uskelan sankarihautausmaa, lisätietoja Jani Laaksonen, 040 768 0185, janilaaksonen@yahoo.com


Em. henkilöiltä saa lisätietoja paikallisista joulutulet-tapahtumista. Tiedotusvälineet voivat olla heihin yhteydessä tapahtuman uutisointiin liittyen.

Reserviläisliiton toimintakalenteri sisältää Joulutulien lisäksi muitakin yhteistapahtumia, joihin monet liiton jäsenyhdistykset osallistuvat. Seuraava yhteistapahtuma on 12.3.2011 järjestettävä Sotiemme Veteraanit -keräykseen liittyvä tempauspäivä, jolloin reserviläiset keräävät monilla paikkakunnilla varoja sotiemme veteraaneille.

Reserviläisliitto on Suomen suurin maanpuolustusjärjestö, johon kuuluu 350 paikallista jäsenyhdistystä ja 18 maakunnallista piiriä. Henkilöjäseniä liitolla on 36.000, joista valtaosa on asepalveluksen suorittaneita henkilöitä. Lisätietoja osoitteesta www.reservilaisliitto.fi.

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs