Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Urheilu ja vapaa-aika » Joulutulet valaisevat Suomen

Reserviläisliitto tiedottaa

Joulutulet valaisevat Suomen

Tiedote.
Julkaistu: 11.12.2013 klo 15:15
Julkaisija: Reserviläisliitto tiedottaa

Reserviläisliiton joulutulet palavat eri puolilla maata tällä ja ensi viikolla. Liiton perinteiseen joulunalustapahtumaan osallistuu vuosittain tuhansia reserviläisyhdistysten jäseniä perheineen.

Joulutulet on Reserviläisliiton laajin hengellisen toiminnan tapahtuma. Sen järjestää vuositasolla 50-100 liiton paikallisyhdistystä. Tarkoituksena on koota reserviläisperheitä sekä lähiseudun asukkaita hiljentymään luonnon keskelle joulun odotukseen.

Joulutulet-tapahtumien sisältö vaihtelee paikkakunnittain. Yleensä ohjelmaan kuuluu ainakin tervetulotoivotus, glögi- ja makkaratarjoilu sekä joululaulu ja -evankeliumi. Tilaisuudet ovat avoimia kaikille halukkaille.

Osa kuluvan vuoden tapahtumista on järjestetty jo joulukuun alkupuolella. Lähipäivinä Reserviläisliiton joulutulet syttyvät ainakin seuraavilla paikkakunnilla:

11.12.2013, Vesilahden Reserviläiset, Plakkarin kota, Plakkarinpolulla Suomelassa, lisätietoja Kalevi Jalonen, 0400 404 632, kalevi.jalonen@elisanet.fi
13.12.2013, Loimaan Seudun Reserviläiset ry, Pahikaistentie, 32410 Niinijoki lisätietoja Marko Silvander, 040 583 9349, marko.silvander@domus.fi
13.12.2013, Juupajoen Reserviläiset ry, Juupajoen Sotaveteraanien korsun pihapiiri. Kopsamontie 254, 35540 Juupajoki, lisätietoja Jukka Tuomaala, 0400 239 020, jukka.tuomaala@kolumbus.fi
13.12.2013, Kangasalan reserviläiset, Liuksialankuja 71, 36200 Kangasala, lisätietoja Jorma Laakso, jotelaakso@gmail.com
14.12.2013, Porvoon Reserviläiset ry, Humlan urheilumaja, lisätietoja Sakari Vehkala, 0400 714 640, sakari.vehkala@talka.com
15.12.2013, Ylitornion Reserviläiset ry, Reväsvaaran ampumaradalla Reväsvaarantie 334, 95600 Ylitornio, lisätietoja Simo Rousu, 0400 830 031, simo.rousu@gmail.com
15.12.2013, Vihannin reserviläiset ry, Vihannin eränkävijöiden maja, Linnastenkankaantie, 86400 Vihanti, Vihannista 3 km tietä 88 Pulkkilaan päin, opaste oikealle ampumarata, lisätietoja Tapani Hilakivi, 044 028 1411, tapani.hilakivi@gmail.com
17.12.2013, Leppävirran reserviläiset ry, Leirikeskus Harjula, lisätietoja Jouko Niskanen, 0400 222 975
17.12.2013, Juvan Reserviläiset ry, Pielitie 3 (nykyisin Hiihtäjäntie), Juva kk, Laavukylä, lisätietoja Partamies Markku, 040 584 1880, markku.partamies@pp.inet.fi
18.12.2013, Paltamon reserviläiset ry, Kirkonkylän keskustassa, Paltalinnan takana oleva metsäinen puistikko "Raatokorpi", lisätietoja Ari Häkälä, 040 577 5361, ari.hakala@paltamo.net
18.12.2013, Tikkakosken Reserviläiset Ry, Tikkakosken veteraanitalo, Myllylammenkatu 6, 41160 Tikkakoski, lisätietoja Keijo Häkkinen, 040 833 7505, kesolle@gmail.com
19.12.2013, Joensuun reserviläiset ry, Marjalan bunkkerimuseo, Joensuu, lisätietoja Ilkka Savolahti, 050 538 0085, ilkka.savolahti@luukku.com
21.12.2013, Keminmaan reserviläiset ry, Kivalojen jääkärikämpän maasto, n. 30 km Keminmaasta, lisätietoja Pekka Suopajärvi, 0400 263 483, pekka.suopajarvi@wippies.com
21.12.2013 Pälkäneen Reservinaliupseerit ry ja Pälkäneen Reserviupseerikerho ry, Syrjänharjun suppa, Pälkäne, lisätietoja 040 7221 629, vesamellavuo@gmail.com
21.12.2013 Seinäjoen Reserviläiset ry, Jouppilanvuoren Vuori Korsu Seinäjoki klo 17,  lisätietoja Heikki Koivisto, 050 3244 549, heikki.koivisto@nic.fi
22.12.2013, Lempäälän Reserviläiset ry, Saarikonmäen laavulla Lempäälässä, lisätietoja Veijo Matikka, 0400 628 870, vmatikka@kolumbus.fi
22.12.2013, Oriveden Reservinaliupseerit-Reserviläiset ry, Opintie 1, lisätietoja Jarmo Vartiainen, 040 748 1887
22.12.2013, Hattulan-Tyrvännön Reserviläiset ry, Hattula, Parola Maritanristi (synkkä metsämaisema), lisätietoja Raimo Siren, 0400 485 560, raimo.siren@virpi.net
22.12.2013, Jalasjärven reserviläiset ry, Kiuaskallion maastossa, lisätietoja Esko Leppä, 050 305 8110, esko.leppa@pp.inet.fi
23.12.2013, Hämeenkyrön Reservinaliupseerit ry, Hämeenkyrö, Sikomäki, lisätietoja Ari Lehtonen, 050 570 2461, arijuhani.lehtonen@kolumbus.fi
24.12.2013, Kuopion Reserviläiset ry, Sankaripuisto, talvi- ja jatkosodan muistomerkki, Tulliportinkatu ja Kuopion hautausmaa, vapaussodan muistomerkki, Karjalankatu. Lisätietoja Heikki Hiltunen, 040 843 9915, heka.hiltunen@kolumbus.fi
24.12.2013, Etelä-Lappeen Reserviläiset ry, Lappeenrannan keskusta, lisätietoja Ilpo Sientola, 0400 819 661, ilpo.sientola@pp.inet.fi


Reserviläisliiton puitteissa toteutetaan paljon muutakin hengellistä toimintaa. Liiton maakunnallisissa piireissä ja paikallisissa yhdistyksissä järjestettiin viime vuonna mm. 646 kunniavartiota, 312 seppeleenlaskua, 81 kirkkopyhää ja 45 kenttähartautta. Lisäksi monin kokous- ja juhlatapahtumien yhteydessä osallistuttiin jumalanpalvelukseen.

Suomen suurin maanpuolustusjärjestö

Reserviläisliitto on Suomen suurin maanpuolustusjärjestö, johon kuuluu 350 paikallista jäsenyhdistystä ja 18 maakunnallista piiriä. Henkilöjäseniä liitolla on yli 36.000, joista valtaosa on asepalveluksen suorittaneita henkilöitä.

Reserviläisliiton tehtävänä on ylläpitää reserviläisten kenttäkelpoisuutta sekä suomalaisten maanpuolustustahtoa. Päätoimintamuotoja ovat ammunta, urheilu ja liikunta, maanpuolustustahdon hyväksi tehtävä työ, veteraanituki ja erilainen koulutus. Reserviläisiitto on jäsenenä Maanpuolustuskoulutusyhdistyksessä (MPK), jonka vapaaehtoiskouluttajista noin puolet on Reserviläisliiton jäseniä.

Reserviläisliiton puheenjohtajana toimii kansanedustaja Mikko Savola Ähtäristä. Lisätietoja osoitteesta www.reservilaisliitto.fi.

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs