Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Turvallisuus » Reserviläisliitossa valtakunnallinen ampumataitopäivä

Reserviläisliitto tiedottaa

Reserviläisliitossa valtakunnallinen ampumataitopäivä

Tiedote.
Julkaistu: 10.05.2012 klo 15:20
Julkaisija: Reserviläisliitto tiedottaa

Reserviläisten ampumataitojen ylläpidosta osaltaan vastaavassa Reserviläisliitossa tehdään vuosittain noin 60.000 erilaista ammuntasuoritetta. Osa näistä suoritteista ammutaan liiton valtakunnalliseen ampumataitopäivään liittyvissä tapahtumissa, joita järjestetään tänä vuonna viitisenkymmentä. Tulevana lauantaina järjestetään kymmenen paikallista ampumataitopäivää.

Ammunta on Reserviläisliiton laajin toimintamuoto. Yksinomaan viime vuonna liitossa järjestettiin yli 8.000 erilaista ampumatilaisuutta ja -kilpailua, joissa kirjattiin lähes 60.000 osallistumiskertaa. Käytettävät aseet ulottuivat ilma-aseista puoliautomaattikivääreihin. Valtaosa ampumasuoritteista tehtiin liiton paikallisissa yhdistyksissä.

Reserviläisten mittavan ampumatoiminnan taustalla on reservin keskeinen rooli Suomen puolustusjärjestelmässä. Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 350.000 henkeä, joista yli 95 prosenttia on vasta valmiutta kohotettaessa palvelukseen kutsuttavia reserviläisiä. Näin suuren joukon ampumataitojen ylläpitäminen pelkästään kertausharjoituksilla ei ole mahdollista.

Reserviläiset voivat käydä harjoittelemassa ammuntaa mm. Reserviläisliiton paikallisissa yhdistyksissä. Valtaosalla reserviläisyhdistyksistä on säännöllisiä ratavuoroja, joilla niiden jäsenet voivat käydä ampumassa. Monilla yhdistyksillä on myös laina-aseita, joiden avulla ammuntaharrastuksen voi aloittaa. Lisäksi aloitteleville ampujille järjestetään ammuntaan liittyvää koulutusta.

Eniten ampumasuoritteita tehdään erilaisilla käsiaseilla, joiden saatavuutta kiristettiin aselain uudistuksen yhteydessä. Kesäkuussa 2011 uusiutunut laki asetti ensimmäisen käsiaseluvan ehdoksi 20 vuoden iän ja kahden vuoden ennakkoharjoittelun jossain ampumaseurassa. Harjoittelu on mahdollista mm. Reserviläisliiton paikallisyhdistyksissä, joista käytännössä kaikki ovat yhdistyslain mukaisia ampumaseuroja.

Paikalliset ampumataitopäivät

Reserviläisliiton valtakunnallisessa ampumataitopäivässä on tänä vuonna mukana viitisenkymmentä liiton paikallisyhdistystä. Noin viidennes niistä järjestää tapahtuman tulevana lauantaina. Paikoitellen ampumataitopäivä järjestetään yhdessä reserviupseerikerhon ja / tai Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen kanssa. Tämänhetkisen tiedon mukaan ampumataitopäivässä ovat mukana ainakin seuraavat liiton paikallisyhdistykset ja piirit:

  • Etelä-Hämeen Reserviläispiiri ry, 8.5. Parolannummen pistoolirata ja 10.5. Hätilän kivääriampumarata, lisätietoja Reima Lundberg, 044 967 6728 tai ehresp@virpi.net
  • Hangon reserviläiset - Hangö Reservister rf, 2.6., Syndalenin ampuma-alue, lisätietoja Ari Hyttinen, 0400 466 424 tai puolivaari@windowslive.com
  • Heinäveden Reserviläiset ry, 12.5. Riistanhoitoyhdistyksen ampumarata, lisätietoja Reijo Kinanen, 040 715 2147 tai reijo.kinanen@suomi24.fi
  • Hyvinkään reserviläiset ry, syksyllä, Hyvinkään ampumarata, lisätietoja Tom Östlund, puh 050 464 6571 tai tom.ostlundekokem.fi
  • Ilmajoen Reserviläiset ry, erilaisia ampumatapahtumia 5.5, 6.5, 8.5, ja11-12.5,, lisätietoja Juha Lähdesmäki, 040 510 4968 tai juha.lahdesmaki@nic.fi
  • Inkeroisten Seudun Reserviläiset ry, heinäkuussa, Inkeroisten ampumarata, lisätietoja Pentti Kivi, 0400 305 281 tai kivipen@hotmail.com
  • Joensuun reserviläiset ry, 19.05., Rajavartioston radat onttolassa, lisätietoja Aimo Issakainen, 050 5946 031 tai amiis@suomi24.fi
  • Jurvan Reserviläiset ry, 14.05., Lintusillan ampumarata, lisätietoja Sami Ketola, 040 1325 188 tai sami.ketola@jurvanjousi.com
  • Juuan Reserviläiset ry, 12.5., Juuan ampumarata, lisätietoja Mika Martelin, 044 0627 898 tai mika.martelin@gmail.com
  • Juupajoen reserviläiset ry, 3.6., Hallin varuskunnan ampumaradat, lisätietoja Jukka Tuomaala, 0400 239 020 tai jukka.tuomaala@kolumbus.fi
  • Juvan Reservinaliupseerit ry, 8.5., Orimäen ampumarata, ampumarata, lisätietoja Markku Partamies, 040 5841 880 tai juvanres@gmail.com
  • Kalajoen Reserviläiset ry, 18.5., Pohjankylän hirvimajan rata, lisätietoja Lassi Suni, 040 127 2455 tai lassi.suni@kotinet.com
  • Karkkilan Reserviläiset, 12.5., Kovelon ampumarata, lisätietoja Erkki Lehtinen, 045 7840 0374 tai eki.lehtinen@gmail.com
  • Karttulan Reserviläiset ry ja Suonenjoen Reserviläiset ry, 12.5. Onkilampi, lisätietoja Jari Hynninen, 044 2203 410 tai jari.hynninen@gmail.com
  • Kauhavan Reserviläiset ry, 19.5., Hopiavuoren kiväärirata, lisätietoja Antti Isosalo, 040 5945 954, antti.isosalo@netikka.fi
  • Keminmaan reserviläiset ry, 12.5., Laivakankaan ampumarata, lisätietoja Pekka Suopajärvi, 0400 263 483 tai pekka.suopajarvi@wippies.com
  • Kokonaismaanpuolustus ry, syksyllä, Santahaminan ampumaradat, lisätietoja Pauli Rautio, pauli.rautio@yit.fi
  • Kurikan Reserviläiset ry, 15.5., Kurikan ampumarata Kiimanevalla, lisätietoja Mikko S. Säntti, 040 5509 798 tai mikko.santti@luukku.com
  • Kuusankosken Reserviläiset ry, ajankohta ja paikka auki, lisätietoja Jarmo Ruippo, 044 270 9736 tai jarmo.ruippo24@pp.inet.fi
  • Lohjan Seudun Reservinaliupseerit ry, 12.5.
  • Loimaan Seudun Reserviläiset ry, 14.5., Loimaan Laukojien ampumarata, lisätietoja Marko Silvander, 040 5839 349 tai marko.silvander@domus.fi
  • Muhoksen Reserviläiset, 28.4., Muhoksen ampumarata, lisätietoja Kari Paakkola, 044 788 4873 tai kari.paakkola@dnainternet.net
  • Myrskylän Reserviläiset ry, syksyllä, Koukjärven ampumarata, lisätietoa Fabritius Markku, 0400 201 719 tai mfu@suomi24.fi
  • Naantalin Reservinaliupseerit ry, 12.5., Nikulanvuoren ampumarata, lisätietoja Juha Ovaska, 040 7153 168 tai juha.ovaska@naantali.fi
  • Orimattilan Reserviläiset ry, 26.5., Salolan ampumarata, lisätietoja Heikki Pajuvesa tai heikki.pajuvesa@pohjola.fi
  • Oriveden Reservinaliupseerit-Reserviläiset ry 15.05., Loilon ampumarata, lisätietoja Kimmo Putkiranta, 040 8020 386 tai reservilaiset@gmail.com
  • Oulaisten Reserviläiset ry, 8.8., Honkamajan ampumarata, lisätietoja Hyvärinen Mikko, 040 502 2204 tai mikko.hyvarinen@kotinet.com
  • Pertunmaan Reservinaliupseerit ry, 9.5., Kattilaharjun ampumarata, Myntintie 19460 Ruorasmäki, lisätietoja Olavi Tolonen, 040 700 9951 tai olavi.tolonen@pp1.inet.fi
  • Pirkkalan Reserviläiset ry, 16.5. Satakunnan Lennoston ampumarata, Jarkko Järvinen, 040 5711 602, jarkko.jarvinen@kolumbus.fi
  • Riihimäen Reserviläiset ry, 28.4., Viestirykmentin ampumarata, lisätietoja Jarmo Viitanen, jarmo.viitanen@kolumbus.fi
  • Rovaniemen Reserviläiset ry, 27.05., Toramon ampumarata, lisätietoa Pasi Ruokanen, 0400 488 827 tai pasi.ruokanen@luukku.com
  • Sallan Reserviläiset ry, 19.5., Sallan ampumarata lisätietoja Martti Eskelinen, 0400 394 787 tai martti.eskelinen@pp3.inet.fi
  • Seinäjoen reserviläiset ry, 12.5., Jouppilanvuoren ampumarata, lisätietoa Koskela Jarmo, 045 2303 705 tai hercule@netikka.fi
  • Sippolan Reserviläiset ry, 5.5., Haapalan metsästysseuran rata, lisätietoja Jarmo Liikkanen, 0400 474 314 tai jarmo.liikkanen@elisanet.fi
  • Sodankylän Reserviläiset ry, 12.5. Jääkäriprikaatin ulkoampumarata, lisätietoja Jari Vaarala, 040 7287 557 tai jari.vaarala@luukku.com
  • Suonenjoen Reserviläiset ry., 16.5., Suonenjoen ampumarata Onkilammella, lisätietoja Jouko Järvi, 050 350 8916 tai jokkej_@hotmail.com
  • Tikkakosken Reserviläiset ry, 18.8., Tikkakoskella Niemelänaholla ja Ilmasotakoulun ampumaradoilla, lisätietoja Arto Lehikoinen Arto, puh 040 418 5088 tai lehikoinenarto@gmail.com
  • Toijalan Seudun Reserviläiset ry, 24.5., Toijalan Urheiluampujien ulkorata, lisätietoja Jari Hänninen, 0400 166 600 tai jari.hanninen@pp.inet.fi
  • Tornion Reserviläiset ry, 12.5. Laivakankaan ampumarata, lisätietoja Antti Kaarlela, 0400 6677 06 tai anttikk@gmail.com
  • Tyrnävän Reserviläiset ry, 5.5., Tyrnävän ampumarata, lisätietoja Ari Vastola, 0500 905 413 tai arivastola@dnainternet.net
  • Vaasan Reserviläiset ry, syksyllä, Kivijärven ampumaurheilukeskus, lisätietoja Juha Ala-aho, 040 756 9960 tai juha.ala-aho@mpk.fi
  • Varkauden Reserviläiset, 5.5., Riikinnevan Ampumarata, lisätietoja Marko Suutari, 050 593 9601 tai marko.suutari@avainvaunu.fi
  • Viitasaaren Reserviläiset ry, 8.5., Ilmolahden ampumarata, lisätietoja Kauko Ikäheimonen, 040 582 4167 tai ukkokammi@pp.sonera.net
  • Vääpelikilta ry, 5.5., Ekoasemmuntaa Helsingin Mauno Koiviston aukiolla, lisätietoja Kari Talikka, 0400 526 697 tai kari.talikka@helresp.fi
  • Ylihärmön Reserviläiset ry, 20.6., Ylihärmän metsästysyhdistyksen rata, lisätietoja Erkki Kallio, 050 5663 356 tai erkkikallio@luukku.com
  • Ylitornion Reserviläiset ry, 16.6., Åken monttu, lisätietoja Simo Rousu, 0400 830 031 tai simo.rousu@gmail.com
  • Ylöjärven Reservinaliupseerit ry, 21.4., Satakunnan Lennoston ampumarata, lisätietoja Niko Liehu, puh 044 440 0004 tai niko.liehu@pispala.net

Reserviläisliiton ensimmäinen, koko maan kattava ampumataitopäivä järjestettiin vuonna 2009. Ampumataitopäivän tarkoituksena on tarjota kaikille jäsenille mahdollisuus tutustua reserviläisammuntoihin ja niissä käytettäviin aseisiin, antaa mahdollisuus yhteen kymmenen laukauksen ampumasuoritteeseen sekä opettaa turvallisen ammunnan perusteita. Ensi vuoden ampumataitopäivä järjestetään viikolla 20.

Reserviläisliitto on Suomen suurin maanpuolustusjärjestö, johon kuuluu 354 paikallista jäsenyhdistystä ja 18 maakunnallista piiriä. Henkilöjäseniä liitolla on yli 36.000, joista valtaosa on asepalveluksen suorittaneita henkilöitä.

Reserviläisliiton tehtävänä on ylläpitää reserviläisten kenttäkelpoisuutta sekä suomalaisten maanpuolustustahtoa. Päätoimintamuotoja ovat ammunta, urheilu ja liikunta, maanpuolustustahdon hyväksi tehtävä työ, veteraanituki ja erilainen koulutus. Reserviläisiitto on jäsenenä Maanpuolustuskoulutusyhdistyksessä (MPK), jonka vapaaehtoiskouluttajista lähes puolet on Reserviläisliiton jäseniä. MPK järjestää vuositasolla noin 1.500 koulutustapahtumaa, joihin osallistuu yli 30.000 suomalaista. Koulutuksen painopiste on reserviläisten sotilaallisessa koulutuksessa.

Reserviläisliiton puheenjohtajana toimii kuljetusyrittäjä Markku Pakkanen Kouvolasta. Lisätietoja osoitteesta www.reservilaisliitto.fi.

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs