Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Tiede ja tutkimus » Suomen Akatemia valitsi 15 uutta tutkimuksen huippuyksikköä

Suomen Akatemia

Suomen Akatemia valitsi 15 uutta tutkimuksen huippuyksikköä

Tiedote.
Julkaistu: 06.06.2011 klo 17:04
Julkaisija: Suomen Akatemia

Helsinki 6.6.2011

Suomen Akatemia valitsi 15 uutta tutkimuksen huippuyksikköä

Suomen Akatemian hallitus on valinnut uudet tutkimuksen huippuyksiköt kaudelle 2012-2017. Huippuyksikköohjelmaan valittiin 15 yksikköä, joissa työskentelee tutkimusryhmiä yhteensä 11 yliopistosta tai tutkimuslaitoksesta. Uusissa huippuyksiköissä tutkitaan muun muassa solujen ja soluväliaineen vuorovaikutuksia, molekulaarista systeemi-immunologiaa ja fysiologiaa, Venäjän modernisaatiota ja Suomen yhteiskunnan rakenteiden historiaa.

Akatemia on varannut ohjelmakauden kolmelle ensimmäiselle vuodelle rahoitusta yhteensä 45 miljoonaa euroa. Nimettyjen yksiköiden kanssa tullaan käymään rahoitusneuvottelut syksyllä 2011.

Huippuyksikköhakuun tuli 135 aiehakemusta ja niistä Akatemian hallitus valitsi varsinaiseen hakuun 36 hakemusta. Hakemukset arvioitiin kansainvälisissä arviointipaneeleissa. Kansainväliset arvioijat myös haastattelivat yksiköiden edustajat Akatemiassa toteutetuissa tilaisuuksissa.

Arvioinnissa korostettiin hakevan yksikön tutkimussuunnitelman tieteellistä laatua ja innovatiivisuutta. Huippuyksiköt ovat kansainvälisesti oman tieteenalansa kärkeä. Nyt ohjelmaan valituista yksiköistä puolet on uusia huippuyksiköitä, puolet uusiutuneita, aiemmissa huippuyksikköohjelmissa mukana olleita tutkimusryhmiä.

Seuraavan huippuyksikköohjelman haku avautuu huhtikuussa 2012.

Vuosille 2012 - 2017 valitut huippuyksiköt:

(johtaja, yksikön nimi, koordinoiva yliopisto)

Aaltonen, Lauri: Syöpägenetiikan tutkimuksen huippuyksikkö, Helsingin yliopisto

Haapala, Pertti: Yhteiskunnan historia: kontekstuaalinen analyysi suomalaisen yhteiskunnan rakenteista ja identiteeteistä 1400-2000, Tampereen yliopisto

Hanski, Ilkka: Metapopulaatiobiologian huippuyksikkö, Helsingin yliopisto

Julin, Rauno: Ydin- ja kiihdytinfysiikan huippuyksikkö, Jyväskylän yliopisto

Kivinen, Markku: Suomalainen Venäjän tutkimuksen huippuyksikkö - Venäjän modernisaation valinnat, Helsingin yliopisto

Leskelä, Markku: Atomikerroskasvatuksen (ALD) huippuyksikkö, Helsingin yliopisto

Mappes, Johanna: Biologisten vuorovaikutusten tutkimuksen huippuyksikkö, Jyväskylän yliopisto

Mäki, Uskali: Yhteiskuntatieteiden filosofian tutkimuksen huippuyksikkö, Helsingin yliopisto

Nieminen, Risto: COMP - Laskennallisen nanotieteen huippuyksikkö, Aalto-yliopisto

Oja, Erkki: Suomalainen laskennallisen päättelyn huippuyksikkö, Aalto-yliopisto

Oresic, Matej: Molekylaarisen systeemi-immunologian ja fysiologian huippuyksikkö, VTT

Pekola, Jukka: Matalien lämpötilojen kvantti-ilmiöiden ja komponenttien huippuyksikkö, Aalto-yliopisto

Pihlajaniemi, Taina: Solujen ja soluväliaineen vuorovaikutuksen huippuyksikkö, Oulun yliopisto

Päivärinta, Lassi: Inversio-ongelmien huippuyksikkö, Helsingin yliopisto

Sorjonen Marja-Leena: Intersubjektiivisuus vuorovaikutuksessa, Helsingin yliopisto

 

 

Lisätietoja:

Yleiset huippuyksikköohjelmaan ja -hakuun liittyvät kysymykset:

Tiedeasiantuntija Maiju Gyran, Suomen Akatemia, p. 040 196 2729, maiju.gyran(at)aka.fi

 

Tieteenaloittain:

Tiedeasiantuntija Timo Sareneva, biotieteiden ja ympäristön tutkimuksen yksikkö, p. (09) 7748 8243

Tiedeasiantuntija Riitta Launonen, kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimuksen yksikkö, p. (09)7748 8229

Tiedeasiantuntija Helena Vänskä, kulttuurin ja yhteiskunnan tutkimuksen yksikkö, p. (09)7748 8227

Tiedeasiantuntija Maaria Lehtinen, luonnontieteiden ja tekniikan tutkimuksen yksikkö, p. 040 147 1802

Tiedeasiantuntija Heikki Vilen, terveyden tutkimuksen yksikkö, p. 040 518 8932

sähköposti: etunimi.sukunimi(at)aka.fi

 

Uusien huippuyksiköiden johtajien yhteystiedot:

Akatemiaprofessori Lauri Aaltonen, Helsingin yliopisto, p. (09) 191 25595, lauri.aaltonen(at)helsinki.fi

Professori Pertti Haapala, Tampereen yliopisto, p. (03) 3551 6542, hipeha[at)uta.fi

Akatemiaprofessori Ilkka Hanski, Helsingin yliopisto, p. (09) 191 57745, ilkka.hanski(at)helsinki.fi

Professori Rauno Julin, Jyväskylän yliopisto, p. (014) 260 2426, rauno.julin(at)phys.jyu.fi

Professori Markku Kivinen, Helsingin yliopisto, p. (09) 191 23654, 050 563 6309, markku.kivinen(at)helsinki.fi

Professori Markku Leskelä, Helsingin yliopisto, p. (09) 191 50195, markku.leskela(at)helsinki.fi

Akatemiaprofessori Johanna Mappes, Jyväskylän yliopisto, p. (014) 260 2317, johanna.mappes(at)jyu.fi

Akatemiaprofessori Uskali Mäki, Helsingin yliopisto, p. (09) 191 29298, uskali.maki(at)helsinki.fi

Professori Risto Nieminen, Aalto-yliopisto, p. (09) 470 23105, risto.nieminen(at)aalto.fi

Professori Erkki Oja, Aalto-yliopisto, p. (09) 470 23265, 0400 817 275, erkki.oja(at)aalto.fi

Tutkimusprofessori Matej Oresic, VTT, p. 020 722 4491, matej.oresic(at)vtt.fi

Professori Jukka Pekola, Aalto-yliopisto, p. (09) 470 24913, 050 3442697, pekola(at)boojum.hut.fi

Professori Taina Pihlajaniemi, Oulun yliopisto, p. (08)537 5800, taina.pihlajaniemi(at)oulu.fi

Professori Lassi Päivärinta, Helsingin yliopisto, p. (09) 191 51456, lassi.paivarinta(at)helsinki.fi

Professori Marja-Leena Sorjonen, Helsingin yliopisto, p. (09) 191 22893, marja-leena.sorjonen(at)helsinki.fi

 

Suomen Akatemia

Maj-Lis Tanner
viestintäjohtaja
p. (09) 7748 8347, 040 729 6736
maj-lis.tanner(at)aka.fi

 

 

 

 

Suomen Akatemian verkkosivut www.aka.fi

Tutustu julkaisijan muuhun lehdistöaineistoon

Hae kategoriasta

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs