Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Sosiaaliset kysymykset » Turun kaupunki koosti yleisimmät kysymykset vastauksineen turvapaikanhakijoista ja hätämajoitustiloista

Turun kaupunki

Turun kaupunki koosti yleisimmät kysymykset vastauksineen turvapaikanhakijoista ja hätämajoitustiloista

Tiedote.
Julkaistu: 25.09.2015 klo 13:06
Julkaisija: Turun kaupunki

Turun kaupunkiin on perustettu useita turvapaikanhakijoiden hätämajoituspaikkoja viime viikkojen aikana. Näitä ovat muun muassa Pernon koulu, entinen retkeilymaja ja uusimpana ensi viikolla aloittava Runosmäen koulun tilat. Samaan aikaan pysyvä vastaanottokeskus Pansioissa on ollut täynnä jo pitkään. Kaupunkiin saapuu edelleen jatkuvasti uusia turvapaikanhakijoita.

Poikkeukselliseen tilanteeseen liittyen Turun kaupungin virka- ja luottamusmiehet ovat saaneet runsaasti tiedusteluja, kysymyksiä ja palautetta kuntalaisilta. Tilannetta on nyt pyritty helpottamaan kokoamalla kaupungin internetin etusivulle yleisimmät kysymykset vastauksineen, joita päivitetään jatkuvasti sen mukaan, kun uutta tietoa on saatavilla.

Turvapaikanhakijoiden tilanteesta vastaavat ja tiedottavat valtakunnallisesti ja paikallisesti Maahanmuuttovirasto sekä Suomen Punainen Risti. Turun kaupunki avustaa toimenpiteissä sille tulleiden avunpyyntöjen mukaisesti. Turun kaupungin toimia koskevissa asioissa kysymyksiin vastaavat seuraavat henkilöt: 

Rakennuslupa- ja kiinteistöasiat

Rakennusvalvontajohtaja Reima Ojala, p. 0500 829 048, reima.ojala@turku.fi
Kiinteistönylläpitoinsinööri Petri Tulonen, p. 050 5589 395, petri.s.tulonen@turku.fi
Johdin sihteeri Heli Pasanen, p. 02 2624 352, heli.pasanen@turku.fi

Tilanne yleisesti

Viestintäjohtaja Saara Malila, p. 044 9075 710, saara.malila@turku.fi

Sivistystoimiala

Johtaja Timo Jalonen, p. 02 2629 204, timo.jalonen@turku.fi

Sosiaalityön osalta

Johtava sosiaalityöntekijä Jyri Mikkola, 050 590 7940, jyri.mikkola@turku.fi

Tutustu julkaisijan muuhun lehdistöaineistoon

Mediapankki

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs