Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Matkailu » Lahti valtakunnalliseen sähköautojen latausverkostoon

Virtapiste

Lahti valtakunnalliseen sähköautojen latausverkostoon

Tiedote.
Julkaistu: 04.06.2014 klo 09:00
Julkaisija: Virtapiste

Lahti Energia Oy on 28.5.2014 allekirjoittanut osakassopimuksen Liikennevirta Oy:n kanssa. Liikennevirta on valtakunnallinen sähköautojen latausoperaattoriyhtiö, joka rakentaa Suomeen yhteiskäyttöistä Virtapiste-latausasemien verkostoa.

Lahti Energia on 18. energiayhtiö, joka on lähtenyt mukaan joulukuussa 2013 perustettuun sähköautojen latausoperaattoriyritykseen. Liikennevirta Oy kytkee eri omistajien latauspisteet käyttäjän kannalta yhtenäiseksi Virtapiste-latausverkostoksi.

”Sähköautojen yleistymisen esteenä on ollut kattavan latausverkoston puute. Haluamme olla mukana edistämässä sähköautoilua, joten oli luontevaa lähteä hankkeeseen mukaan”, kertoo Lahti Energia Oy:n toimitusjohtaja Eero Seesvaara.

Lahti tärkeä liikenteen solmukohta

Lahti Energia aloittaa osakkuuden myötä pikalatauspisteiden rakentamisen ja liittämisen Virtapiste-latausverkostoon. Tämän lisäksi Lahti Energian toimitalon edessä Lahden Kauppakadulla on jo muutaman vuoden ajan ollut latauspiste, jossa voi ladata sähköauton veloituksetta.

”Virtapiste-verkostolle Lahti on keskeinen liikenteellinen solmukohta Etelä-Suomen alueella. Nelostie on valtakunnallisesti tärkeä väylä ja sähköautoilijoille on merkittävää, että latauspalvelut ovat saatavilla sen varrella”, sanoo Virtapiste-verkostoa operoivan Liikennevirta Oy:n toimitusjohtaja Jussi Palola.

”Toivotamme Lahti Energian lämpimästi sähköautoilun edelläkävijöiden joukkoon Liikennevirta Oy:n osakasyhtiöksi.”

Kesän aikana pikalataus-Virtapisteet ilmestyvät katukuvaan muun muassa seuraavilla paikkakunnilla: Mäntsälä, Tammisaari, Vantaa, Oulu, Rauma, Kotka, Pori, Turku, Naantali, Laitila, Pietarsaari, Vaasa ja Jyväskylä. Lisäksi Helsingissä on jo käytössä lukuisia pisteitä. Vuoden 2014 toisella puoliskolla Virtapisteiden määrän arvioidaan tuplaantuvan nykyisestä.

Sähköauton lataaminen helppoa ja nopeaa

Yhteiskäyttöisiä Virtapisteitä voi verrata pankkiautomaatteihin. Sujuva käyttökokemus on samanlainen riippumatta siitä, missä asiointi tapahtuu. Virtapisteissä autoilija voi ladata auton joko älypuhelimella, tekstiviestillä, kortilla tai RFID-avaimenperällä.

Lisätietoja:

Eero Seesvaara, toimitusjohtaja, Lahti Energia Oy, eero.seesvaara(a)lahtienergia.fi puh. 050 552 8401

Jussi Palola, toimitusjohtaja, Liikennevirta Oy, jussi.palola(a)virta.fi puh. 050 434 0132

Osakasyhtiöiden edustajat:

Ekenäs Energi, Frank Hoverfelt, frank.hoverfelt@ekenasenergi.fi puh. 040 579 9724

Helsingin Energia, Markus Lehtonen, markus.lehtonen@helen.fi puh.09 6172475

Oy Herrfors Ab, Andreas Rasmus, andreas.rasmus@katterno.fi  puh. 044 781 5396

Imatran Seudun Sähkö Oy, Pentti Niemeläinen, pentti.niemelainen@issoy.fi puh. 040 5537145

Jyväskylän Energia Oy, Risto Ryymin, risto.ryymin@jenergia.fi puh. 050 591 0410

Kotkan Energia Oy, Vesa Pirtilä, vesa.pirtila@kotkanenergia.fi puh. 044 7099 200

Lännen Omavoima Oy, Juha Viherjälaakso, juha.viherjalaakso@raumanenergia.fi puh. 050 355 7075

Mäntsälän Sähkö Oy, Tarja Hellsten, tarja.hellsten@msoy.fi puh. 044 723 3315

Naantalin Energia Oy, Pasi Haarala, pasi.haarala@naantalinenergia.fi puh. 02 436 2911

Nykarleby Kraftverk, Pekka Siekkinen, pekka.siekkinen@nkab.fi puh. 050 517 9042

Oulun Energia, Arto Sutinen, arto.sutinen@oulunenergia.fi puh. 044 703 3130

Pori Energia Oy, Jouko Kataja, jouko.kataja@porienergia.fi puh. 044 701 2120

Porvoon Energia Oy, Jukka Rouhiainen, jukka.rouhiainen@porvoonenergia.fi puh. 040 334 6638

Turku Energia Oy, Antto Kulla, antto.kulla@turkuenergia.fi puh. 050 5573 257

Vaasan Sähkö Oy, Hannu Linna, hannu.linna@vaasansahko.fi puh. 050 552 7120

Vantaan Energia Oy, Vesa Hynninen, vesa.hynninen@vantaanenergia.fi puh. 050 585 7813

Vatajankosken Sähkö Oy, Juha Lindholm juha.lindholm@vatajankoski.fi puh. 044 578 2522

 

 

Liitetiedostot

www.virta.fi

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs