Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Maanpuolustus » Reserviläisliitolla kymmeniä ampumataitopäiviä

Reserviläisliitto tiedottaa

Reserviläisliitolla kymmeniä ampumataitopäiviä

Tiedote.
Julkaistu: 10.05.2016 klo 12:14
Julkaisija: Reserviläisliitto tiedottaa

Reserviläisliitossa järjestetään toukokuussa viitisenkymmentä paikallista ampumataitopäivää. Liiton jäsenyhdistysten järjestämissä tapahtumissa on mahdollisuus tutustua reserviläisten suosimiin ampumalajeihin ja niissä käytettäviin aseisiin sekä opetella turvallisen ammunnan perusteita. Monin paikoin  tarjotaan lisäksi mahdollisuutta yhteen kymmenen laukauksen ampumasuoritteeseen.

Ammunta on Reserviläisliiton laajin toimintamuoto. Yksinomaan viime vuonna liitossa järjestettiin yli 10.000 erilaista ampumatilaisuutta ja -kilpailua, joissa kirjattiin noin 60.000 ampumasuoritetta. Käytettävät aseet ulottuivat ilma-aseista puoliautomaattikivääreihin. Valtaosa ampumasuoritteista tehtiin liiton paikallisissa yhdistyksissä.

Reserviläisten mittavan ampumatoiminnan taustalla on reservin keskeinen rooli Suomen puolustusjärjestelmässä. Puolustusvoimien sodan ajan vahvuus on 230.000 henkeä, joista yli 95 prosenttia on vasta valmiutta kohotettaessa palvelukseen kutsuttavia reserviläisiä. Näin suuren joukon ampumataitojen ylläpitäminen pelkästään kertausharjoituksilla ei ole mahdollista.

Reserviläiset voivat harjoitella ammuntaa mm. Reserviläisliiton paikallisissa yhdistyksissä. Valtaosalla reserviläisyhdistyksistä on säännöllisiä ratavuoroja. Monilla on myös laina-aseita, joiden avulla ammuntaharrastuksen voi aloittaa. Lisäksi aloitteleville ampujille järjestetään ammuntaan liittyvää koulutusta.

Reserviläisliiton paikallisyhdistyksissä on myös mahdollista suorittaa ensimmäisen käsiaseluvan ehtoja nykyisin oleva, kahden vuoden mittainen ennakkoharjoittelu. Liiton ensimmäinen, koko maan kattava ampumataitopäivä järjestettiin vuonna 2009. Kuluvana vuonna ampumataitopäivä järjestetään ainakin seuraavilla paikkakunnilla:

ETELÄ-HÄME

14.05.2016 klo 12.00-15.00, Toimintakeskus Suvipielinen, Suvipielisentie 248, 14300 Hämeenlinna, Hämeenlinnan Reserviläiset-Aliupseerit ry, lisätietoja Jarkko Lemmetty, 040 903 1360, jarkko.lemmetty@gmail.com

18.05.2016 klo 18.00, Ruskeakiven ampumarata, Riisikkalantie 386, 37800 Akaa, Toijalan Seudun Reserviläiset ry, lisätietoja Timo Leppänen, puhelin 040 535 7543, timo.leppanen@pp3.inet.fi

ETELÄ-KARJALA

12.05.2016, Immolan ampumarata, Niskapietiläntie 32, 55910 Imatra, Ruokolahden Reserviläiset ry, lisätietoja: Jukka Akkanen, puhelin 050 535 6619, jukka410@gmail.com.

21.05.2016, Oronkankaan ampumarata, Parikkalan Reserviläiset ry, lisätietoja: Allan Granlund, puhelin 0400 919 278, allan.granlund@pp.inet.fi

Elokuu 2016, Lauritsalan Reserviläiset ry, lisätietoja: tuomas.perkkio@hotmail.com

ETELÄ-POHJANMAA

14.05.2016 klo 9.00, Hopiavuoren kiväärirata, Hopiavuorentie, 62200 Kauhava, Kauhavan Reserviläiset ry, lisätietoja: Antti Isosalo, puhelin 040 594 5954, antti.isosalo@netikka.fi

14.05.2016, Kurikan Kiimanevan ampumarata, Paavolantie, 61300 Kurikka, Kurikan Reserviläiset ry ja Kurikan Reserviupseerit, lisätietoja: Mikko S. Säntti, puhelin 040 550 9798, mikko.santti@luukku.com

31.05.2016, Nurmon liikuntahallin ampumarata, Länsitie 30, 60550 Nurmo, Seinäjoen Reserviläiset ry, lisätietoja: Marko Pänkälä, puhelin 0400 565 300, marko@redball.fi

syksy 2016, Peräseinäjoki, Peräseinäjoen Reserviläiset ry, lisätietoja: Mikko Kanto, puhelin 044 365 1769, mikko.kanto@tuuri.fi

KAINUU

21.05.2016, Sotkamo, Kajaanin Reserviläiset ry, lisätietoja: Terho Pelli, 044 352 2923, terho.pelli@viesti.net

28.05.2016, Kontiomäen laajankankaan ampumarata, Paltamo, Paltamon Reserviläiset ry, lisätietoja: Ari Häkälä, puhelin 040 577 5361, arihakala@outlook.com

KESKI-POHJANMAA

06.05.2016, Kalmyn metsästysmaja, Mehtäkylä, Kalajoki, Kalajoen Reserviläiset ry ja Kalajoen Reservinupseerit ry, lisätietoja: Mika Ojala, puhelin 040 834 8859, mojala308@kotinet.com

15.05.2016 klo 17.00, Kokkolan ampumarata, Ampumaradantie, Kokkola, Pietarsaaren Seudun Reserviläiset ry ja Kokkolan Reserviläiset ry, lisätietoja: Johan Irjala, puhelin 0400 242 014, johan.irjala@gmail.com

KESKI-SUOMI

14.05.2016, Valkolan riistahoitopiirin ampumarata, Laukaa, Laukaan Reserviläiset ry, lisätietoja: Panu Heikkinen, puhelin 040 721 2831, panujarkko@gmail.com

07.05.2016, Jyväskylän varuskunta ampumarata ja pistoolirata, Tikkakosken Reserviläiset ry, lisätietoja: Jooas Liukko, puhelin 045 664 3353, Jooas.liukko@gmail.com

Kesäkuu 2016, Kivijärven ampumarata, Kivijärven Reserviläiset ry, lisätietoja: Henri Ruusuvirta, puhelin 045 3285006 tai Raimo Pigg, puhelin 040 5604866

KYMENLAAKSO

07.05.2016, Virolahden Ms rata, Virojoki, Kaakonkulman Reserviläiset ry ja Virolahti-Miehikkälän Reserviupseerikerho ry, lisätietoja: Petri Oikarinen, puhelin 050 308 5001, petrioikarinen@gmail.com

19.05.2016 klo 18.00, Inkeroisten ampumarata, Haminanväylä, Inkeroinen, Inkeroisten Seudun Reserviläiset ry, lisätietoja: Pentti Kivi, puhelin 0400 305 281, kivipen@hotmail.com

LAPPI

14.05.2016, Jääkäriprikaatin ulkoampumarata, Sodankylän Reserviläiset ry, lisätietoja: Jari Vaarala, 040 728 7557, jari.vaarala@luukku.com

14.05.2016, Laivajärven ampurata, Tornio, Tornion Reserviläiset ry, lisätietoja: Juha Nylund, puhelin 040 417 6409, jnylund.nylund@gmail.com

21.05.2016, Rajan rata, Ivalo, Inarin Reserviläiset ry/Inarin Reserviupseerit ry, lisätietoja: Petri Puttonen, puhelin 040 522 1532, petri.puttonen@mbnet.fi

PIRKANMAA

21.05.2016, Kyrönsarventie 6, 39100 Hämeenkyrö, Hämeenkyrön Reservinaliupseerit ry/Hämeenkyrön seudun Reservinupseerit ry, lisätietoja: Jarno Valkama, puhelin 040 835 6307, jarno.valkama@elisanet.fi

04.06.2016, klo 12.00, Loilon ampumarata, Loilontie 104, Orivesi, Oriveden Reservinaliupseerit-Reserviläiset ry, isätietoja: Kimmo Vihusaari, puhelin 041 719 2144, kimmo.vihusaari@elisanet.fi

POHJOIS-KARJALA

14.05.2016, Roukalahden ampumaradat, Liperi, Liperin Reserviläiset ry ja Liperin Reserviupseerikerho ry, lisätietoja: Marko Halonen, puhelin 0500 181 450, marko.p.halonen@gmail.com

17.05.2016 klo 17.00, Ilomantsin ampumarata, Pogostantie 13, 82900 Ilomantsi, Ilomantsin Reserviläiset ry ja Ilomantsin Reserviupseerikerho ry, lisätietoja: Markku Tahvanainen, puhelin 050 374 2551, markku.tahvanainen@kky.fi

11.06.2016, Amin Pytty, Salmijärjeven ampumarata, Kaavintie 85, Outokumpu, Joensuun Reserviläiset ry, lisätietoja: Arto Nousiainen, puhelin 050 345 6568, arto.nousiainen07@gmail.com

POHJOIS-POHJANMAA

14.05.2016, Tannilan ampuma rata, Yli-Ii, Yli-Iin Reserviläiset ry, lisätietoja: Kari Heinikoski, puhelin 040 733 2881, sakari.heinikoski@pp.inet.fi

17.05.2016 klo 17-21, Linnastenkankaan ampumarata, Linnastenkankaantie, Vihanti, Vihannin Reserviläiset ry, lisätietoja: Pasi Parkkila, puhelin 0400 680 012, p.parkkila@omanetti.fi

Heinäkuu 2016, Muhoksen ampumarata, Muhoksen Reserviläiset ry, lisätietoja: Kari Paakkola, puhelin 044 788 4873, kari.paakkola@dnainternet.net

POHJOIS-SAVO

10.05.2016 klo 18.00, Hanhilammen ampumaurheilukeskus, Hanhilammentie 99, 74160 Iisalmi, Iisalmen Seudun Reserviläiset ry ja Iisalmen Reserviupseerikerho ry, lisätietoja: Eero Pulkkinen, puhelin 0400 220 077, pulkkis.eero@gmail.com

14.05.2016, Teerimäen ampumarata, Juankoski, Juankosken Reservinaliupseerit ry, lisätietoja: Mika Pirinen, puhelin 040 5068 964, mika.pirinen@pp6.inet.fi

28.05.2016 klo 9.00-12.00, Riikinnevan ampumarata, Leppävirran Reserviläiset ry, lisätietoja: Antti Laitinen, puhelin 040 578 4895, leppavirran.res@gmail.com

14.-15.05.2016 klo 14.00, Vesannon ampumarata, Ampujantie 112, Vesannon Reserviläiset ry, lisätietoja: Matti Niskanen, puhelin 0400 237 881

18.05.2016 Heinjoen ampumarata, Etelä-Kuopion reservilaiset ry, lisätietoja: Markku Laakkonen, puhelin 050 382 0700

SATAKUNTA

13.05.2016 klo 18.00, Tervasmäki, Ampumaradantie, Nakkila, Nakkilan Reserviläiset ry ja Ulvilan Reserviläiset ry, lisätietoja: Urpo Parkkali, puhelin 050 65871

14.05.2016 klo 12-14, Katinkurun ampumarata, Pinomäentie 224, Pori, Porin Reservinaliupseerit ry ja Satakunnan Ampujat ry, lisätietoja: Raimo Suominen, puhelin 050 523 5610

14.5.2016 klo 10-13, Lavian ampumarata, Susikoskentie 140, 38600 Lavia, Lavian Seudun Reserviläiset ry ja Lavian seudun Reserviupseeri kerho, lisätietoja: Asko Knuutila, puhelin 040 507 4484

SUUR-SAVO

10.05.2016, Orimäentie 170, 51900 Juva, Juvan Reservinaliupseerit ry, lisätietoja: Tomi Miettinen, puhelin 040 180 3338

21.05.2016, Kattilaharjun ampumarata, Myntintie, 19460 Ruorasmäki (Pertunmaa), Pertunmaan Reservinaliupseerit ry ja Pertunmaan Maanpuolustusnaiset ry, lisätietoja: Olavi Tolonen, puhelin 040 700 9951

21.05.2016, Heinäveden Riistanhoito yhdistyksen ampumarata, Raaminmäki, Heinäveden Reservinaliupseerit ry ja Heinäveden Reservin upseerit ry, lisätietoja: Reijo Kinanen, puhelin 040 715 2147

28.05.2016, Lakeankankaan ampumarata Virtasalmi, Pieksämäen Seudun Reserviläiset ry ja MPK/Pieksämäen reserviupseerit ja maanpuolustusnaiset, lisätietoja: Ari Järvinen, puhelin 040 834 2164

UUSIMAA

14.05.2016, Kovelon Ampumarata, Riimalantie 59, 03600 Karkkila, Karkkilan Reserviläiset ry, lisätietoja: Tuomo Korpela, puhelin 040 767 9787, tuomo.s.korpela@gmail.com

VARSINAIS-SUOMI

14.05.2016, Loimaan Laukojien ampumarata, Veteraanitie, 32200 Loimaa, Loimaan Seudun Reserviläiset ry, lisätietoja: Marko Silvander, puhelin 040 583 9349, marko.silvander@domus.fi

Lisätietoa tarvittaessa toiminnanjohtaja Olli Nyberg, 0400 640 755 / olli.nyberg@reservilaisliitto.fi

Reserviläisliitto

Suomen suurin maanpuolustusjärjestö on vuonna 1955 perustettu Reserviläisliitto ry, jonka organisaatioon kuuluu 18 maakunnallista piiriä ja yli 342 paikallista jäsenyhdistystä. Henkilöjäseniä liiton paikallisyhdistyksissä on noin 37 000.

Reserviläisliiton tehtävänä on ylläpitää ja kehittää kansalaisten maanpuolustustahtoa sekä reserviläisten ns. kenttäkelpoisuutta. Yleisimpiä toimintamuotoja ovat ammunta, maastotoiminta, liikunta ja urheilu, erilainen koulutus sekä maanpuolustustahdon ylläpitämiseen tähtäävä työ. Myös veteraanityö ja -tuki on laajaa.

Reserviläisliitto on mukana Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen (MPK) toiminnassa, joka mm. järjestää reserviläisille tarkoitettua sotilaallista koulutusta sekä erilaista onnettomuustilannekoulutusta. Yli 40 prosenttia MPK:n vapaaehtoiskouluttajista on Reserviläisliiton jäseniä.

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs