Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Koulutus » Suomen kilpailijat palaavat Abilympics-kisasta monta kokemusta rikkaampana

Skills Finland

Suomen kilpailijat palaavat Abilympics-kisasta monta kokemusta rikkaampana

Tiedote.
Julkaistu: 27.03.2016 klo 10:35
Julkaisija: Skills Finland

International Abilympics -suurtapahtuma päättyy sunnuntaina. Ranskan Bordeaux’ssa järjestettyyn eri ammattialojen taitokilpailuun osallistui Suomesta yhdeksän nuorta opiskelijaa sekä kahdeksan tuomaria ja valmentajaa.

Tällä kertaa mukaan ei tarttunut mitaleja, mutta kokemusta sitäkin enemmän. Team Finlandin nuoret voivat olla ylpeitä omista suorituksistaan ja venymisestään kansainvälisessä kilpailussa, jossa taso on todella kova. Suomen joukkueen parhaana palkittiin Sanna Kiiski, joka kilpaili kierrätysmuotoilussa.

Joukkueen valmensi ja lähetti matkaan nyt jo kolmannen kerran Skills Finland ry yhteistyöoppilaitostensa kanssa. Kilpailijat ja tuomarit ovat Ammattiopisto Luovista, Kiipulan ammattiopistosta, Sataedusta ja Validia Ammattiopistosta.

International Abilympics on ammattitaitokilpailu erityistä tukea tarvitseville ja vammaisille. Mittava tapahtuma järjestetään olympialaisten tyyliin joka neljäs vuosi jossakin päin maailmaa. Tällä kertaa kilpailtiin 24.–27.3.2016 Ranskan Bordeaux’ssa, seuraavan kilpailun järjestäjämaata ei ole vielä valittu.

Suomen ammattitaitomaajoukkue

Pyydämme tekemään kilpailijan haastattelupyynnöt valmentajan kautta.

Puuseppä
Kilpailija Jenna Uusitalo ja valmentaja/tuomari Jukka Kilponen, Ammattiopisto Luovi
jukka.kilponen@luovi.fi, 040 319 3211

Floristiikka
Suomesta ei osallistu kilpailijaa, mutta Heidi Stubb Kiipulan ammattiopistosta osallistuu kilpailuun tuomarina.
heidi.stubb@kiipula.fi, 050 420 4153

Kierrätysmuotoilu, Suomesta mukana kaksi kilpailijaa:
Kilpailija Tiia Virtanen ja valmentaja Pauliina Nikupeteri, Kiipulan ammattiopisto
pauliina.nikupeteri@kiipula.fi, 040 456 3057
Kilpailija Sanna Kiiski ja valmentaja/tuomari Tiina Rautava, Ammattiopisto Luovi
tiina.rautava@luovi.fi, 040 313 3441

Tietokoneen kokoaminen, Suomesta mukana kaksi kilpailijaa:
Kilpailijat Juha Kinnunen ja Ari Ekroth, valmentaja Kimmo Anttila, Validia Ammattiopisto
kimmo.anttila@validia.fi, 044 765 1519

Painotuotteen suunnittelu
Kilpailija Anna Korhonen ja valmentaja/tuomari Petri Alander, Validia Ammattiopisto
petri.alander@eduvalidia.fi, 044 765 1533

Julisteen suunnittelu, Suomesta mukana kaksi kilpailijaa:
Kilpailija Josanna Vilpas ja valmentaja Petri Alander, Validia Ammattiopisto
petri.alander@eduvalidia.fi, 044 765 1533
Kilpailija Enni-Maija Ahovaara ja valmentaja/tuomari Kirsi Liljeroos, Sataedu
kirsi.liljeroos@sataedu.fi, 040 199 4544

Kultaseppä
Kilpailija Egert Indus ja valmentaja Eino Majamaa, Validia Ammattiopisto
eino.majamaa@eduvalidia.fi, 050 514 2990

Joukkueenjohtajat

Joukkueenjohtaja, TaitajaPLUS- ja Abilympic-koordinaattori Matti Kauppinen, Skills Finland ry, matti.kauppinen@skillsfinland.fi, +358 50 304 6616

Joukkueenjohtaja, huippuvalmennuspäällikkö Teija Ripattila, Skills Finland ry, teija.ripattila@skillsfinland.fi, +358 40 455 2020

Liitetiedostot

Skills Finland ry ja sen yhteistyökumppanit järjestävät vuosittain kansalliset Taitaja-, TaitajaPLUS- ja Taitaja9-kilpailut sekä valmentavat ja lähettävät Suomen maajoukkueen kansainvälisiin WorldSkills-, EuroSkills- ja Abilympics-kilpailuihin. Yhdistyksen taustavoimia ovat opetus- ja kulttuuriministeriö, Opetushallitus, ammatilliset oppilaitokset sekä keskeiset työmarkkina- ja opetusalan järjestöt.

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs