Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Kotimaa » Suomen ammattitaitomaajoukkue treenaa Taitajassa

Taitaja2015

Suomen ammattitaitomaajoukkue treenaa Taitajassa

Tiedote.
Julkaistu: 05.05.2015 klo 06:32
Julkaisija: Taitaja2015

Ammattiin opiskelevat nuoret kisaavat ammattitaidon suomenmestaruuksista Taitaja-kilpailussa Turussa 5.‒7.5. Mukana on myös joukko nuoria, jotka tähtäävät vielä pidemmälle. He harjoittelevat elokuussa Brasilian São Paulossa pidettävään ammattitaidon MM-kisaan, WorldSkills-kilpailuun.

Brasiliaan matkaavaan Suomen ammattitaitomaajoukkueeseen kuuluu 36 nuorta, jotka edustavat omien ammattiensa huippua. He ovat saavuttaneet paikkansa maajoukkueessa määrätietoisella harjoittelulla ja kovalla työllä. Heistä 12 osallistuu nyt Taitajaan.

Useimmat maajoukkueen kilpailijat ovat jo valmistuneet ammattiin. Taitajassa he kilpailevat vieraskilpailijoina, eli he eivät tavoittele SM-titteliä vaan hakevat lisää kilpailukokemusta ja hiovat osaamistaan. Monessa lajissa on mukana myös ulkomainen vieraskilpailija, joka valmistautuu WorldSkills-kilpailuun. Tämä tuo oman jännitteensä kilpailuun.

Suomen ammattitaitomaajoukkue Team Finland 2015

Ammattitaidon MM-kilpailu WorldSkills järjestetään 11.–16. elokuuta São Paulossa, Brasiliassa. Skills Finland yhteistyökumppaneineen valmentaa kilpailuun 36 hengen joukkueen, joka edustaa Suomea 31 lajissa. Jokaisen kilpailulajin suoritus kestää neljä päivää, joiden aikana tehdään erilaisia ammattiin liittyviä vaativia tehtäviä.

Lihavoidulla merkityt henkilöt osallistuvat Taitaja2015-tapahtumaan kilpailijana* tai vieraskilpailijana**.

HUOM! Yhteystiedot vain toimituksen käyttöön.

Laji WorldSkills 2015 -kilpailussa

Kilpailijan nimi

Kotipaikka / opiskelupaikka

Yhteystiedot

Konepajatekniikka (tiimilaji)

Tomi Erkkilä

Oulu

tomi_erkkila@hotmail.com

0509115282

Konepajatekniikka (tiimilaji)

Severi Mettovaara

Oulu

seworday@gmail.com

0456512895

Konepajatekniikka (tiimilaji)

Mika Raudaskoski

Oulu

mika.raudaskoski@gmail.com

0406644094

Mekatroniikka (parilaji)

Lauri Luoma

Tampere

lauri.luoma@elisanet.fi
0407200111

Mekatroniikka (parilaji)

Niklas Kyrkkö

Lempäälä Kuopio

niklas.kyrkko@gmail.com

0503266470

Kivityöt

Ilmari Manner

Uurainen

Lahti

ilmari.manner@hotmail.com

0401311950

Tietojenkäsittely

Joonas Krühn**

Joensuu

joonas.kruhn@processgenius.fi0401703374

Hitsaus

Pekka Sumiloff

Vaala

Oulu

pekka.sumiloff@hotmail.com

0400758496

Painotekniikka

Oskar Hänninen**

Lahti

Helsinki

Jyväskylä

osku.hanninen@hotmail.com0443655145

Laatoitus

Johanna Eloranta

Jäppilä Jyväskylä

eloranta.johanna@hotmail.com0400725721

Autokorinkorjaus

Jani Ohenoja**

Piippola

jani.ohenoja@gmail.com
0408649823

Lentokonehuolto

Roope Mehtonen

Siilinjärvi Kuopio

roope.mehtonen@nic.fi

0456312717

Putkiasennus

Iiro Jansson

Espoo

iiro.jansson@gmail.com

0405492209

Elektroniikka

Niko Kinnunen**

Perho

Salo

Niko.kinnunen@students.turkuamk.fi0451274790

Verkkosivujen tuottaminen

Lauri Eskola

Tampere

Klaukkala

lauri.eskola@gmail.com
0451755069

Automaatioasennus

Leevi Pousi

Lohja

leevi.pousi@gmail.com

Maalaus ja tapetointi

Henna Otronen**

Lieksa Joensuu

henna.otronen@hotmail.com0400946927

Robotiikka (parilaji)

Ville-Petteri Joensuu

Jyväskylä

villepetteri79@gmail.com ao121016@jao.fi, 0443045295

Robotiikka (parilaji)

Miska Puoskari

Nurmes
Jyväskylä

miska.p@hotmail.com; ao121031@jao.fi, 0409662684

Huonekalupuuseppä

Jaakko Järvi**

Jämsänkoski

jaakko2.jarvi@gmail.com
0400739983

Kultaseppä

Anni Paakkinen

Rauma
Lahti

paakkinen.annik@gmail.com

Floristiikka

Josefiina Kivero**

Pori

josefiin@windowslive.com

0445359061

Hiusmuotoilu

Joona Jaakkola

Kouvola

Helsinki

joona.jaakkola@gmail.com

 0458631983

Kauneudenhoito

Kirsi Havi**

Jurva
Vaasa

kirsi.havi@edu.vaasa.fi
0505578667

Muoti ja vaatetus

Eve Korhonen**

Helsinki

eve.korhonen@hotmail.com0504999975

Kondiittori

Mikaela Kärki

Lempäälä

Tampere

mikaela---95@hotmail.com

0404175361

Autonasennus

Antti Korhonen

 

antti.e.korhonen@gmail.com0505312002

Kokki

Lari Helenius

Mäntsälä

lari.helenius@pp.inet.fi
0400253513

Ravintolapalvelu

Laura Tikkanen**

Siilinjärvi

Pöljä

laura.tikkanen8@gmail.com0408308894

Viherrakentaminen (parilaji)

Camilla Karivainio

Lapinlahti

camilla.karivainio@hotmail.fi0505759093

Viherrakentaminen (parilaji)

Josefiina Lindroth*

Oulu
Kempele

josefiina.lindroth@gmail.com0440333133

Kylmäkoneasennus

Juuso Hietamies

 

juuso.hietamies@caverion.fi0469208415

Tietokoneet ja -verkot

Pekka Tuukkanen

Helsinki

petuukka@gmail.com
0442769310

Lähihoitaja

Stina Katajisto

Helsinki

Stina.Katajisto@metropolia.fi0445822039

Teräsrakennetyöt

Timo Paananen

Keitele

paananen.timo@hotmail.com0400705268

Visuaalinen myyntityö

Aino Huupponen**

Varkaus

aino.huupponen@hotmail.com0407152496

Lisätietoja

Taitaja-päällikkö Pekka Matikainen, Skills Finland ry, puh. +358 50 5322 765, pekka.matikainen@skillsfinland.fi

Viestintäpäällikkö Katja Katajamäki, Skills Finland ry, puh. +358 40 732 0691, katja.katajamaki@skillsfinland.fi

Painokelpoisia kuvia Taitaja2015-tapahtumasta Skills Finlandin kuvapankissa.

Skills Finland ry järjestää vuosittain kansalliset Taitaja-, TaitajaPLUS-ja Taitaja9-kilpailut. Yhdistys valmentaa ja lähettää Suomen maajoukkueen kansainvälisiin WorldSkills-, EuroSkills- ja Abilympics-kilpailuihin. Skills Finland kehittää myös huippuosaajien valmennusjärjestelmää, kouluttaa kilpailuasiantuntijoita sekä tuottaa ammattitaitokilpailuihin liittyvää tutkimusta, tiedotusta ja julkaisuja. Yhdistyksen taustavoimia ovat opetus- ja kulttuuriministeriö, Opetushallitus ja ammatilliset oppilaitokset sekä keskeiset työmarkkina- ja opetusalan järjestöt.

 

 

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs