Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Kotimaa » Kuuloyhdistykset tempaisevat tiedonsaannin esteettömyyden puolesta

Kuuloliitto ry

Kuuloyhdistykset tempaisevat tiedonsaannin esteettömyyden puolesta

Tiedote.
Julkaistu: 04.09.2014 klo 14:01
Julkaisija: Kuuloliitto ry

Kuuloyhdistykset järjestävät yhteistyössä Kuuloliiton kanssa erilaisia tapahtumia paikkakunnallaan tiistaina 9.9. Tempauksen pääteemana on: Tiedonsaanti ei ole kaikille itsestään selvää. Osa yhdistyksistä järjestää Flash mobin, jossa joukko ihmisiä kerääntyy julkiselle paikalle ja tekee esteettömyyteen liittyvän ryhmäesityksen. 

Tarkoituksenamme on herättää ihmiset ymmärtämään, että esteettömyys on muutakin kuin vain liikkumisen esteettömyyttä. Haluamme korostaa esteettömän tiedonsaannin merkitystä ja nostaa esiin erityisesti kaksi asiaa: Julkisissa tiloissa kuunteluolosuhteiden tulee olla aina kunnossa, mutta erityisen tärkeää tämä on kuulovammaisille. Ääneen perustuva tieto ei saavuta kaikkia, ja siksi tarvitaan myös visuaalista informaatiota, kuten tv-tekstityksiä ja näyttötauluja juna- ja bussiasemilla. Tervetuloa tapahtumiin!

Tapahtumapaikat ja lisätietoja:

Kotkan Kuulo ry / Jarmo Kangas, p. 0400902812, jarmo.kangas@kymp.net, Kotka, Kauppakeskus Pasaati Kotkansaarella, os. Keskuskatu 10, klo 11.15. 

Kuopion kuulo ry / Titta Väisänen, p. 0405137697, titta.v@dnainternet.net, Kuopio, Kuopion kaupungin kirjasto, Maaherrankatu 12, klo 13. 

Kouvolan Kuulo ry / Raija Peuhu, p. 0503482894, raija.peuhu1@gmail.com, Kouvola, Kävelykatu Manski, klo 11.30.

Hyvinkään Kuulo ry / Soile Kurppa, 0408653746, finskuko@gmail.com, Hyvinkää, Kauppakeskus Willa (Prisma), os. Torikatu 9, klo 10.00.

Imatran Kuulo ry / Eeva Kykkänen, 0451381521, eeva.kykkanen@elisanet.fi, Imatra, Lappeentien kävelykatu, klo 11.00.

Porvoon Seudun Kuulo ry / Taira Sarantila, 0407774917, taira.sarantila@pp.inet.fi, Porvoo, Porvoon tori, klo 9.30.

Lahden Kuulo ry ja Lauletaan Viittoen ry / Raija Lihr-Viikinniemi, 0447236543, raija.lihr-viikinniemi@pp.phnet.fi, Lahti, Trion kauppakeskus, Veskunaukio, os. Aleksanterinkatu 18, klo 16.00.

Orimattilan Seudun Kuulo ry / Keijo Lehtinen, 0417230762, keijo_lehtinen@hotmail.com, Orimattila, Nordean edusta, os. Erkontie 15, klo 12.00.

Iisalmen Seudun Kuulo ry / Hanna Rissanen, 0407540400, hannarissanen77@gmail.com, Iisalmi, Iisalmen tori, klo 11.30.

Joensuun Seudun Kuulo ry / Eila Heinonen, 0500172324, eila.heinonen@kolumbus.fi, Joensuu, Kauppakeskus Iso Myy, os. Kauppakatu 26, klo klo 15.00.

Helsingin Kuuloyhdistys ry / Antti Valpas, 0505614334, antti@valpas.info, Helsinki, Narinkkatori, os. Narinkka, klo 17.00.
 

Kuuloliiton yhdyshenkilö:

Esa Kalela
Järjestösihteeri
p. 041 53 65013
esa.kalela@kuuloliitto.fi

Liitetiedostot

Kuuloliitto on sosiaali- ja terveysalan kansalaisjärjestö, joka järjestää myös kuntoutustoimintaa. Liitto muodostuu 87 jäsenyhdistyksestä.

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs