Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Kotimaa » Ammattitaidon pääsiäiskisat Bordeaux’ssa – Suomesta mukana 9 huippua

Skills Finland

Ammattitaidon pääsiäiskisat Bordeaux’ssa – Suomesta mukana 9 huippua

Tiedote.
Julkaistu: 23.03.2016 klo 09:06
Julkaisija: Skills Finland

Suomalaiset tavoittelevat pääsiäisenä ammattitaidon MM-mitaleja Bordeaux’ssa. Mittava International Abilympics -tapahtuma järjestetään olympialaisten tyyliin joka neljäs vuosi, tällä kertaa Ranskassa. Suomen maajoukkueessa on yhdeksän nuorta sekä kahdeksan tuomaria ja valmentajaa.

International Abilympics on ammattitaitokilpailu erityistä tukea tarvitseville. Kilpailussa ei ole yläikärajaa, mutta Suomesta lähetetään vain nuoria, jotka opiskelevat ammattikouluissa. Tällä kertaa he ovat iältään 19–29-vuotiaita. Joukkueen valmentaa nyt jo kolmannen kerran Skills Finland ry yhteistyöoppilaitostensa kanssa.

– Osallistumme kilpailuun ja lähetämme sinne nimenomaan nuoria, koska se parantaa nuorten erityisopiskelijoiden mahdollisuuksia sijoittua työelämään. Kilpailut myös lisäävät oppilaitosten ja työelämän välistä yhteistyötä. Ennen kaikkea niiden avulla voidaan tehdä ammatillista erityisopetusta tunnetuksi, kehittää sitä ja kasvattaa sen arvostusta, sanoo Skills Finlandin hallituksen puheenjohtaja, opetusneuvos Seija Rasku opetus- ja kulttuuriministeriöstä.

International Abilympics kisataan 23.–27.3.2016 Ranskan Bordeaux’ssa.

 

Suomen ammattitaitomaajoukkue

Pyydämme tekemään kilpailijan haastattelupyynnöt valmentajan kautta.

Puuseppä
Kilpailija Jenna Uusitalo ja valmentaja/tuomari Jukka Kilponen, Ammattiopisto Luovi
jukka.kilponen@luovi.fi, 040 319 3211

Floristiikka
Suomesta ei osallistu kilpailijaa, mutta Heidi Stubb Kiipulan ammattiopistosta osallistuu kilpailuun tuomarina.
heidi.stubb@kiipula.fi, 050 420 4153

Kierrätysmuotoilu, Suomesta mukana kaksi kilpailijaa:
Kilpailija Tiia Virtanen ja valmentaja Pauliina Nikupeteri, Kiipulan ammattiopisto
pauliina.nikupeteri@kiipula.fi, 040 456 3057
Kilpailija Sanna Kiiski ja valmentaja/tuomari Tiina Rautava, Ammattiopisto Luovi
tiina.rautava@luovi.fi, 040 313 3441

Tietokoneen kokoaminen, Suomesta mukana kaksi kilpailijaa:
Kilpailijat Juha Kinnunen ja Ari Ekroth, valmentaja Kimmo Anttila, Validia Ammattiopisto
kimmo.anttila@validia.fi, 044 765 1519

Painotuotteen suunnittelu
Kilpailija Anna Korhonen ja valmentaja/tuomari Petri Alander, Validia Ammattiopisto
petri.alander@eduvalidia.fi, 044 765 1533

Julisteen suunnittelu, Suomesta mukana kaksi kilpailijaa:
Kilpailija Josanna Vilpas ja valmentaja Petri Alander, Validia Ammattiopisto
petri.alander@eduvalidia.fi, 044 765 1533
Kilpailija Enni-Maija Ahovaara ja valmentaja/tuomari Kirsi Liljeroos, Sataedu
kirsi.liljeroos@sataedu.fi, 040 199 4544

Kultaseppä
Kilpailija Egert Indus ja valmentaja Eino Majamaa, Validia Ammattiopisto
eino.majamaa@eduvalidia.fi, 050 514 2990

 

Joukkueenjohtajat

Joukkueenjohtaja, TaitajaPLUS- ja Abilympic-koordinaattori Matti Kauppinen, Skills Finland ry, matti.kauppinen@skillsfinland.fi, +358 50 304 6616

Joukkueenjohtaja, huippuvalmennuspäällikkö Teija Ripattila, Skills Finland ry, teija.ripattila@skillsfinland.fi, +358 40 455 2020

Skills Finland ry ja sen yhteistyökumppanit järjestävät vuosittain kansalliset Taitaja-, TaitajaPLUS- ja Taitaja9-kilpailut sekä valmentavat ja lähettävät Suomen maajoukkueen kansainvälisiin WorldSkills-, EuroSkills- ja Abilympics-kilpailuihin. Yhdistyksen taustavoimia ovat opetus- ja kulttuuriministeriö, Opetushallitus, ammatilliset oppilaitokset sekä keskeiset työmarkkina- ja opetusalan järjestöt.

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs