Tiedotteet

Näytä tiedotekategoriat

Etusivu » Tiedotteet » Hallitus ja valtio » Poliittiset opiskelija- ja nuorisojärjestöt: Nollatoleranssi väkivallalle ja uhkailulle

Sosialidemokraattiset Opiskelijat - SONK ry

Poliittiset opiskelija- ja nuorisojärjestöt: Nollatoleranssi väkivallalle ja uhkailulle

Julkaistu: 06.08.2015 klo 06:30
Julkaisija: Sosialidemokraattiset Opiskelijat - SONK ry

Kannanotto. Vapaa julkaistavaksi 6.8.2015

Ääriliikkeet ovat nostaneet päätään Suomen poliittisella kentällä. Väkivaltaisuudet, uhkaava retoriikka ja ääriajattelulla flirttailu ovat kohonneet otsikoihin. Me, Suomen poliittiset nuoriso- ja opiskelijajärjestöt emme hyväksy suuntaa, jossa oikeus otetaan omiin käsiin ja väkivaltaan vastataan väkivallalla.

Me haluamme olla rakentamassa Suomea, jossa kovakin poliittinen keskustelu tapahtuu sivistyneesti, demokraattisesti ja vastapuolta kunnioittaen. Haluamme irtisanoutua voimakkaasti kaikesta ääriajattelusta ja tukea omalta osaltamme Suomea, jossa mielipiteitä kunnioitetaan, väkivaltaa ei hyväksytä ja oikeusvaltion periaatteita noudatetaan.

Ainoa keino lopettaa ääriliikkeiden toiminta on laittaa nollatoleranssi kaikelle väkivaltaisuudelle tai sillä uhkailulle, tapahtui se sitten oikealla, vasemmalla tai keskellä. Tällä kannanotolla me sitoudumme vastustamaan kaikkea väkivaltaan, vandalismiin tai uhkailuun johtavaa toimintaa ja varmistamaan, että myös tulevaisuudessa poliittiset debatit käydään kaikkia ihmisiä ja heidän ihmisarvoaan kunnioittaen.

 

Lisätietoja:

Hanna Huumonen
Puheenjohtaja
Sosialidemokraattiset Opiskelijat - SONK ry
puheenjohtaja@sonk.fi
045 112 9299

Petra Peltonen
Varapuheenjohtaja
Demarinuoret
petra.peltonen@demarinuoret.fi
050 371 3920

Susanna Koski
Puheenjohtaja
Kokoomusnuoret
susanna.koski@kokoomusnuoret.fi                           
045 631 9707

Daniel Lahti
Puheenjohtaja
Kokoomusopiskelijat
daniel.lahti@kokoomusopiskelijat.fi
044 776 0773

Hilkka Kemppi
Puheenjohtaja
Keskustaopiskelijat
hilkka.kemppi@keskustaopiskelijat.fi
050 3897260

Teppo Säkkinen
Puheenjohtaja
Keskustanuoret
teppo.sakkinen@keskustanuoret.fi
050 3846 820

Ida Schauman
Svensk Ungdom
ida.schauman@su.fi
040 1824 969

Saara Ilvessalo
Puheenjohtaja
Vihreiden nuorten ja opiskelijoiden liitto - ViNO
saara.ilvessalo@vino.fi
0400 504 089

Pinja Laukkanen
Puheenjohtaja
Vasemmisto-opiskelijat - Vasop
puheenjohtaja@vasemmisto-opiskelijat.fi
040 140 2229

Remo Ronkainen
Puheenjohtaja
KD Nuoret
remo.ronkainen@kdnuoret.fi
050 595 8819

Sosialidemokraattiset Opiskelijat - SONK ry. http://www.sonk.fi/

Julkaisijan muita tiedotteita

Hae kategoriasta

Kategorian julkaisijoita

Kategorian uusimmat

ePressin asiakkaita
Trafi Radisson Blu Tellabs