Karaten SM-kilpailut, Pyynikin Palloiluhalli, Tampere 19.-20.3.2016
Karaten SM-kilpailuiden ensimmäisenä kilpailupäivänä taisteltiin SM-mitaleista yleisen sarjan lisäksi nuorten U21-ja junioreiden (U18) ikäluokissa sekä yli 40v ikämies sarjoissa.
Taistelijan maljalla palkittiin Lahden Karaten Bess Mänty ja Rajakylän Karateseuran Aaro Tuominen jotka kumpikin voittivat kolme kultaa eri sarjoissa.
Naiset kata
1. Mänty Bess, Lahden Karate
2. Mänty Nea, Lahden Karate
3. Tamminen Lotta, Lahden Karate
Naiset -55kg
1. Hyvärinen Johanna, Kuopion Karateseura
2. Mahmoud Inge, Renshin-Kan, Helsinki
3. Viitaharju Janika, Gijomonkai Sipoo
Naiset -61kg
1. Aronen Emma, Euran karateseura
2. Viitala Kaisa, Porin Shotokan
3. Tamminen Lotta, Lahden Karate
Naiset +61kg
1. Keinänen Titta, Euran karateseura
2. Kuusisto Helena, Porin Shotokan
3. Vuori Anna, Ylöjärven Shotokan
Naiset avoin
1. Kuusisto Helena, Porin Shotokan
2. Keinänen Titta, Euran karateseura
3 Viitala Kaisa, Porin Shotokan
Miehet kata
1. Antoniou Andreas, Lahden Karate
2. Turunen Niklas, Kuopion Karateseura
3. Kuisma Oliver, Lahden Karate
Miehet -67kg
1. Luukka Eki, Porin Shotokan
2. Kolari Joni, Lahden Karate
3. Suur-Inkeroinen Tuomas, Nurmijärven Shotokan
Miehet -75kg
1. Tuominen Aaro, Rajakylän Karateseura, Vantaa
2. Helin Jimi, Rajakylän Karateseura, Vantaa
Miehet -84 kg
1. Mahmoud Amgad, Renshin-Kan, Helsinki
2. Kultala Petteri, Mäntsälän Karate
Miehet +84kg
1. Heiskanen Pyry, Lahden Karate
2. Rajala Oskari, Renshin-Kan, Helsinki
3. Juusti Elia, Lahden Karate
Miehet avoin
1. Tuominen Aaro ,Rajakylän Karateseura, Vantaa
2. Helin Jimi, Rajakylän Karateseura, Vantaa
U21 naiset kata
1. Mänty Bess, Lahden Karate
2. Mänty Nea, Lahden Karate
3. Tamminen Lotta, Lahden Karate
U21 naiset -61kg
1. Tamminen Lotta, Lahden Karate
2. Koskinen Cecilia, Mäntsälän Karate
3. Uusi-Esko Nina, Tapanilan Erä
U21 naiset -68kg
1. Voutilainen Sonja, Tapanilan Erä
2. Nousiainen Sandra, Vantaan Wado-ryu
3. Vuori Anna, Ylöjärven Shotokan
U21 miehet kata
1. Jalava Miko, Lahden Karate
U21 miehet -67kg
1. Karkkulainen Jani, Rajakylän Karateseura, Vantaa
2. Lyly Andrea, Meido-Kan Karate Espoo
3. Ranki Mikael, Lahden Karate
U21 miehet -75kg
1. Tuominen Aaro, Rajakylän Karateseura, Vantaa
2. Helin Jimi, Rajakylän Karateseura, Vantaa
U21 miehet -84kg
1. Remes Mikko, Nurmijärven Shotokan
2. Kerminen Samuli, Meido-Kan Karate, Espoo
3. Tuli Otto-Ville, Ylöjärven Shotokan
U21 miehet +84kg
1. Heiskanen Pyry, Lahden Karate
U18 Juniori tytöt kata
1. Mänty Bess, Lahden Karate
2. Salmivaara Sara, Kibudo Kirkkonummi
3. Holmlund Pihla-Maaria, Lahden Karate
U18 Juniori tytöt -53kg
1. Piironen Pinja, Tapanilan Erä
2. Hanhinen Maiju, Euran karateseura
U18 Juniori tytöt -59kg
1. Kauppi Monica, Euran karateseura
2. Tammisto Oona, Euran karateseura
3. Uusi-Esko Nina, Tapanilan Erä
U18 Juniori tytöt +59kg
1. Voutilainen Sonja, Tapanilan Erä
2. Leino Melina, Renshin-Kan ry
3. Nousiainen Sandra, Vantaan Wado-ryu
U18 Juniori pojat kata
1. Jalava Miko, Lahden Karate
U18 Juniori pojat -55kg
1. Lyly Andrea, Meido-Kan Karate, Espoo
2. Vuori Nuutti, Ylöjärven Shotokan
U18 Juniori pojat -61kg
1. Salonen Miska, Ylöjärven Shotokan
2. Puotiniemi Kalle, Tapanilan Erä
3. Haarnoja Elias, Tapanilan Erä
U18 Juniori pojat -68kg
1. Suur-Inkeroinen Tuomas, Nurmijärven Shotokan
2. Ranki Mikael,Lahden Karate
U18 Juniori pojat -76kg
1. Kulovuori Björn, Lahden Karate
2. Mantere Niko, Hämeenlinnan Karateseura
3. Weck Henri, Hämeenlinna Tarmo Karate
U18 Juniori pojat +76kg
1. Remes Mikko, Nurmijärven Shotokan
2. Viitala Veeti, Hämeenlinna Tarmo Karate
3. Tuli Otto-Ville, Ylöjärven Shotokan
Miehet +40 kata
1. Niemeläinen Petri, Kibudo Kirkkonummi
2. Kangas Reijo, Oulun Karateseura
3. Rezai Mohammed, Rajakylän Karateseura, Vantaa
Miehet +40 avoin
1. Toivanen Petri, Kuopion Karateseura
2. Luukka Eki, Porin Shotokan
3. Erola Vesa, Tampereen Shotokan
Joukkue miehet
1. Renshin-Kan, Helsinki
2. Lahden Karate
Miehet kata joukkue
1. Nakkilan Shotokan
U18 Juniori pojat joukkue
1. Lahden Karate
2. Nurmijärven Shotokan
U18 Juniori tytöt joukkue
1. Tapanilan Erä
2. SEITOKAI, Helsinki
U18 Juniori tytöt joukkue kata
Tapanilan Erä
SEITOKAI, Helsinki
Suomen karateliitto edustaa suomalaisia karateseuroja yli tyylisuuntarajojen. Liitossa on tällä hetkellä yli sata jäsenseuraa.
Karateliiton tarkoitus on "edistää ja kehittää karatea ja muita samantapaisia kamppailulajeja Suomessa ja toimia näiden kamppailulajien yhdistysten valtakunnallisena keskusjärjestönä kilpa-, kunto-, nuoriso-, ja muussa kamppailulajeihin liittyvässä toiminnassa."
Suomen karateliitto edustaa suomalaista karatea maailmanlaajuisissa karaten katto-organisaatioissa kuten Maailman karateliitto (WKF) ja Euroopan karateliitto (EKF).
© Koodiviidakko Oy - Y-tunnus 1939962-1