Itsenäisyyspäivän aattona maanantaina 5.12. Helsingin seudun liikenteessä noudatetaan perjantaiaikatauluja. Aamuyölinjat liikennöivät maanantain ja tiistain välisenä yönä ja myös pikkujoulukauden lisäliikenne ajetaan.
Itsenäisyyspäivänä on sunnuntailiikenne. Helsingin keskustan linjoilla on poikkeusreittejä iltapäivällä ja illalla itsenäisyyspäivän juhlallisuuksien vuoksi. Ylioppilaiden soihtukulkue lähtee Hietaniemestä noin klo 17 ja kulkee Senaatintorille reittiä Arkadiankatu – Mannerheimintie – Pohjoisesplanadi – Mariankatu – Aleksanterinkatu. Presidentinlinnan lähikatuja suljetaan itsenäisyyspäivän vastaanoton vuoksi liikenteeltä noin klo 18 alkaen.
Raitiolinja 3T ajaa noin klo 17 – 17.30 Oopperan ja Rautatieaseman välisen osuuden Mannerheimintietä pitkin. Runeberginkadun ja Kampin reittiosuus jää ajamatta.
Noin klo 17.30 – 21 raitiolinjat 3T ja 3B ajavat linjan 1A päätepysäkille Pursimiehenkadulle. Korvaava bussi 3X liikennöi Viiskulman ja Kauppatorin välillä. Bussi ajaa reittiä Viiskulma – Bulevardi – Albertinkatu – Pursimiehenkatu – Laivurinkatu – Tehtaankatu – Laivasillankatu – Kauppatori.
Viiskulmassa bussi käyttää linjan 14 pysäkkiä (1174) ja Kauppatorilla linjan 16 pysäkkiä (2004). Bussi pysähtyy reitin varrella olevilla raitiovaunupysäkeillä.
Raitiolinjat 4 ja 4T ajavat klo 17.30 – 21 linjan 6 päätepysäkille Hietalahteen. Lasipalatsin ja Katajanokan välillä liikennöivät bussit 4X ja 4TX, jotka lähtevät Mannerheimintieltä Sokoksen edessä olevalta pysäkiltä. Bussit ajavat reittiä Lasipalatsi – Kaivokatu – Kaisaniemenkatu – Liisankatu – Pohjoisranta – Kanavakatu – Kruunuvuorenkatu, jolta 4X jatkaa Merisotilaantorille ja 4TX Katajanokan terminaaliin. Bussit käyttävät kaikkia reitin varrella olevia raitiovaunu- ja bussipysäkkejä.
Raitiolinjat 7A ja 7B ajavat klo 17.30 – 21 Kaivokadun ja Kaisaniemenkadun kautta.
Kartta raitiovaunujen ja korvaavien bussien reiteistä
Bussi 16 liikennöi klo 17 – 21 Herttoniemen suuntaan reittiä Mannerheimintie – Kaivokatu – Kaisaniemenkatu – Liisankatu. Hernesaaren suuntaan bussi ajaa Liisankadulta reittiä Kaisaniemenkatu – Vilhonkatu – Mikonkatu – Kaivokatu.
Bussi 18 ajaa klo 17 – 17.30 reittiä Postikatu – Mannerheimintie – Pohjoinen/Eteläinen Hesperiankatu – Runeberginkatu.
Bussi 24 ajaa klo 17 – 17.30 Seurasaaren suuntaan reittiä Mannerheimintie – Pohjoinen Hesperiankatu – Mechelininkatu. Erottajan suuntaan bussi ajaa reittiä Runeberginkatu – Malminrinne – Albertinkatu – Bulevardi.
Bussilinjan 55A päätepysäkki on Marian sairaalalla noin klo 16.40 – 17.15.
Lisätiedot: liikennetarkastaja Esa Sauvola, puh. 040 767 0522
HSL Helsingin seudun liikenne vastaa pääkaupunkiseudun joukkoliikenteen suunnittelusta ja tilaamisesta sekä Helsingin seudun liikennejärjestelmäsuunnitelman laatimisesta. Kuntayhtymässä on 350 työntekijää ja liikevaihto on runsaat 520 milj. euroa vuodessa. HSL:n järjestämässä liikenteessä tehdään vuosittain 320 miljoonaa matkaa, mikä on noin 60 % kaikista Suomen joukkoliikennematkoista.Yhteystietoja medialle http://www.hsl.fi/FI/Sivut/media.aspx.
© Koodiviidakko Oy - Y-tunnus 1939962-1