Karaten SM-kilpailuiden toisena kilpailupäivänä ratkottiin U16 ja U14 ikäluokkien Suomen mestaruudet.
Tytöt U14 -40kg
1. Kallio Jade, Rajakylän Karateseura
2. Vaara Elli-Noora, Oulun Karateseura
3. Koskinen Isabella, Mäntsälän Karate
Tytöt U14 -45kg
1. Kallio Sara, Rajakylän Karateseura
2. Piironen Ronja, Tapanilan Erä
Tytöt U14 -50kg
1. Nurmi Aino, Porin Shotokan
2. Huomo Greta, Oulun Karateseura
3. Hyssänmäki Hilda, Porin Shotokan
Tytöt U14 +50kg
1. Karttunen Venla, Porin Shotokan
2. Ketola Anni, Porin Shotokan
3. Lyly-Yrjänäinen Emma, Porin Shotokan
Tytöt U14 kata
1. Holmlund Solja-Linnea, Lahden Karate
2. Vaara Elli-Noora, Oulun Karateseura
3. Karttunen Venla, Porin Shotokan
Kadetit tytöt -47kg
1. Kallio Sara, Rajakylän Karateseura
2. Hyvönen Viola, Budokwai, Turku
3. Holmlund Pihla-Maaria, Lahden Karate
Kadetit tytöt -54kg
1. Karttunen Venla, Porin Shotokan
2. Lehtonen Elina, Euran karateseura
3. Ketola Anni, Porin Shotokan
Kadetit tytöt +54kg
1. Tammisto Oona, Euran karateseura
2. Kauppi Monica, Euran karateseura
3. Leino Melina, Renshin-Kan, Helsinki
Kadetit tytöt kata
1. Holmlund Pihla-Maaria, Lahden Karate
2. Vaara Elli-Noora,Oulun Karateseura
3. Liukkonen Marianna, Oulun Karateseura
Kadetit tytöt joukkue
1. Euran karateseura
2. Porin Shotokan
Kadetit tytöt joukue kata
1. Porin Shotokan
2. Oulun Karateseura
Pojat U14 -45kg
1. Peltola Veikko, Oulun Karateseura
2. Lehtinen Jesse, Lahden Karate
3. Kirjavainen Aapo, Lohjan Kamppailukeskus
Pojat U14 -55kg
1. Sieppi Tomi, Oulun Karateseura
2. Kankkunen Artturi, Kuopion Karateseura
Pojat U14 +55kg
1. Liikka Luka, Tapanilan Erä
2. Ågrén Sisu, Mäntsälän Karate
3. Varhelahti Emil, Porin Shotokan
Pojat U14 jokkue kata
1. Oulun Karateseura
Pojat U14 kata
1. Kirjavainen Aapo, Lohjan Kamppailukeskus
2. Lehtinen Jesse, Lahden Karate
3. Peltola Veikko, Oulun Karateseura
Kadetit pojat -52kg
Ahlgren Aaro, Hämeenlinna Tarmo Karate
Kulmala Jami, Lohjan Kamppailukeskus
Behrovegrighash Amir, Meido-Kan Karate Espoo
Kadetit pojat -57kg
1. Ollila Maximiliam, Hämeenlinnan Karateseura
2. Vuori Nuutti, Ylöjärven Shotokan
3. Kulmala Miikka, Lohjan Kamppailukeskus
Kadetit pojat -63kg
1. Salonen Miska, Ylöjärven Shotokan
2. Kiiskinen Rasmus, Lohjan Kamppailukeskus
3. Tuovinen Eetu, Kuopion Karateseura
Kadetit pojat -70kg
1. Korpela Johannes, Rajakylän Karateseura
2. Salonen Miikka, Ylöjärven Shotokan
Kadetit pojat +70kg
1. Kulovuori Björn, Lahden Karate
2. Viitala Veeti, Hämeenlinna Tarmo Karate
Kadetit pojat kata
1. Virtanen Saku, Lahden Karate
2. Nyholm Julius, Gijomonkai Karate Club Sipoo
3. Liikka Luka, Tapanilan Erä
Kadetit pojat joukkue
1. Ylöjärven Shotokan
2. Rajakylän Karateseura
3. Hämeenlinna Tarmo Karate
Suomen karateliitto edustaa suomalaisia karateseuroja yli tyylisuuntarajojen. Liitossa on tällä hetkellä yli sata jäsenseuraa.
Karateliiton tarkoitus on "edistää ja kehittää karatea ja muita samantapaisia kamppailulajeja Suomessa ja toimia näiden kamppailulajien yhdistysten valtakunnallisena keskusjärjestönä kilpa-, kunto-, nuoriso-, ja muussa kamppailulajeihin liittyvässä toiminnassa."
Suomen karateliitto edustaa suomalaista karatea maailmanlaajuisissa karaten katto-organisaatioissa kuten Maailman karateliitto (WKF) ja Euroopan karateliitto (EKF).
© Koodiviidakko Oy - Y-tunnus 1939962-1